כותרת
> C;
1/1

אתר האיגוד החדש עלה לאוויר לשימוש חברי האיגוד והציבור הרחב

קרא/י עוד

דמי החברות באיגוד, לשנת 2021 נשארו ללא שינוי.

קרא/י עוד

איך גיליתי מחדש את שוק לווינסקי?

כאשר ארגן האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית סיור בשוק לווינסקי, נרשמתי מיד, כי זכרתי איך בילדותי, בשנות הארבעים, קנינו את התבלינים למשפחה בשוק לווינסקי, וגם זכרתי את ריחות גן העדן שליוו אותם.

מאת: יצחק שחם

יצאנו, בארגונו של מוטי צילבון וּבחסות יוסי פרנקל, לביקור בקילומטר מרובע, שבו חנויות תבלינים, תבליני מרפא, פיצוחים, דברי-מתיקה בלקניים, מסעדות, חנויות למוצרים זולים. השוק הוקם בשנת 1936, עם עליית חלק מיהדות סלוניקי, רובם כפועלי נמל תל-אביב, שזה עתה הוקם, ומיעוטם סוחרים ישרי דרך ותמימים, שהתקבצו באזור כחלק ממסורת השוק בסלוניקי. קהילת סלוניקי זכתה לפריחה בתקופת האימפריה העותמנית. במקום התקיים מרכז יהודי גדול, והקהילה נהנתה לעתים מזכויות-אזרח יותר מאשר היוונים. עם כיבוש יוון בִּידי גרמניה הנאצית, החלו המשלוחים של יהודים למחנה ההשמדה אושוויץ, שם הושמדה מרבית הקהילה, ורק מעטים ניצלו.

פגשנו בשוק את בעלי החנויות בהרכב רב-דורי, כאשר הסבא, הבן והנכד עובדים במקום. התבלינים מיוצרים מחומרי גלם, נטחנים ומעורבבים על פי הצורך בחנויות עצמן. הוצגה לפנינו מכונת טחינה מ-1936, הפועלת ביעילות עד היום. התכבדנו במרציפן של אלברט ובבורקס של פינטו. בצהרים נפגשו ב״המסעדה של רוזי", המגישה אוכל של-פעם. ברקע מוסיקה יוונית, וּבימי רביעי מתקיימים ערבי שירה יוונית.

פגשנו במקום את חיים רפאל, ניצול שואה מסלוניקי, בעל מעדנייה בשוק, כיום מקדיש את זמנו לספר ולזכור את שואת יהדות סלוניקי ואירופה. חיים עלה לארץ-ישראל ב-1946, והוא בן 20, לאחר שעבר כנער את התופת באושוויץ בעבודת פרך ובצעדת המוות. מהמשלוח שבו היה נותרו רק עשרה ניצולים, מתוך 2,800 אנשים, והוא ביניהם. חיים החל את דרכו כסבל בשוק, והתקדם למעדנייה. ילדיו רכשו השכלה גבוהה ואינם ממשיכים עמו בשוק. "הישרדות תוך הומור" היא הפילוסופיה של חיים רפאל, וכך החזיק מעמד בשואה, תוך שהוא מוצא את הצד ההומוריסטי בכאוס. כאן התגלה חיים כזמר עממי של שירים שמילותיהם שונו למציאוּת השואה. אז באנו לבקר בשוק.

המעדנייה של חיים רפאל

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים