כותרת
> C;
1/1

הוקמה ועדה ציבורית מקצועית לגיבוש המלצות לסיקור פיגועים

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

הזמנה לישיבת הנהלה/מועצה ולאסיפה הכללית 10.08.2022

קרא/י עוד

הזמנה להרמת כוסית ומועדון עיתונות 18.09.2022

קרא/י עוד

מועדון העיתונות: "דעת הקהל הפלסטינית" 18.9.2022

קרא/י עוד

גיאורגיה- חקלאות ירוקה והרבה יין

גיאורגיה, שהייתה בעבר מקור אספקה חשוב של פירות וירקות למדינות ברית-המועצות, מייצאת כיום בעיקר אגוזים, יין, מים מינרליים, אלכוהול, הדרים ופירות וירקות. אחת התוכניות המדוברות בגיאורגיה היא להכריז על המדינה כולה כ"אזור גידול אורגני". הטענה היא, שגם כך הגידול החקלאי בגיאורגיה כיום הוא אורגני...

מאת: עליזה ז׳זק (כתיבה וצילומים)

בשנים האחרונות מתאפיינת גיאורגיה בהגדלה משמעותית של ההשקעות הממשלתיות ופיתוח אזורים לתיירות. על פי נתוני הבנק העולמי, נחשבת גיאורגיה למדינה מספר אחת ברפורמות בעולם, כאשר תוך שנה אחת הגיעה למקום 37 ממקום 112 במונחי "קלות עשיית העסקים". אחת התוכניות המדוברות בגיאורגיה היא להכריז על המדינה כולה כ"אזור גידול אורגני", הטענה היא שגם כך הגידול החקלאי בגיאורגיה כיום הוא אורגני...

גיאורגיה, באופן מסורתי ובתקופה הסובייטית, סבבה סביב תיירות לחופי הים השחור, הדרים, תה וענבים. גיאורגיה היתה גם מקור אספקה חשוב של פירות וירקות למדינות ברית-המועצות. כיום גיאורגיה מייצאת בעיקר אגוזים, יין, מים מינרליים, אלכוהול, הדרים ופירות וירקות. המדינה מייבאת את רוב צורכי האנרגייה, כולל גז טבעי ומוצרי נפט. מקור אנרגייה פנימי גדול למדי הוא אנרגיית מים.

הממשל הגיאורגי נותן לחקלאות עדיפות לאומית. חזון המשרד לייצור סביבה שתגדיל את יכולת התחרות של החקלאות, תקדם גידול בייצור החקלאי, תבטיח את ביטחון המזון ותסלק את העוני הכפרי באמצעות פיתוח בר קיימא של השטחים החקלאיים והכפריים. קיימות תכניות לפיתוח חממות עם טכנולוגיות הייטק לגידולי ירקות, פירות גרגריים וירוקים, פיתוח חוות לגידול בקר (חלב ובשר) ועוד.

בינתיים, החקלאות בגיאורגיה היא ברובה חקלאות קטנה (הרבה שטחי מרעה, שדות ומטעים) בעיקר חלב ובשר, שלוש ארבע פרות בחצר היוצאות למרעה וחוזרות לבדן (כמעט).

שווקים ססגוניים

בטביליסי (בירת גיאורגיה) מספר שווקים, ביקרנו בשוק הגדול בטביליסי - ריחות וצבעים מסחררים - שפע פירות וירקות, גבינות ובשרים, בגדים, מוצרים לבית וכל טוב מרחבי אסיה ואירופה. בנוסף לכל אלו, ישנם דוכנים רבים של גיאורגים המביאים את תוצרתם למכירה בשוק - ריבות, דבש וצ'אצ'ה (האלכוהול המקומי), תבלינים ומאכלים - מיטב התוצרת הגיאורגית. ואם רצינו להתרענן בדרך - נעצור בדוכן אליו הביא המוכר יין שייצר בבית ונשתה "קרן יין" (היין נמזג לקרן ממנה שותים) - גיאורגיה הרי נחשבת לתעשיית היין העתיקה בעולם.

בית היין באג'ארה

בגיאורגיה כרמים וענבים לייצור יין, היין משמש לצריכה מקומית וליצוא. בשנת 2013 יוצאו לרוסיה 20.7 מיליון בקבוקי יין. באג'ארה סוגי ענבים שונים אותם מגדלים באזור והם ייחודיים לו. המקומיים מביאים את הענבים אל היקב המקומי ומוכרים אותם ליקב לייצור היין.

במרחק 15 דקות נסיעה מבאטומי הגענו אל יקב "בית יין אג'ארי" (Adjarian Wine House). בית היין של אצ'ארה הוא יקב קטן שנבנה בשנת 2010 על חורבותיו של יקב היסטורי מהמאה ה-18. לדברי הגיאורגים הם אלו שהמציאו את היין ובמהלך הסיור בייקב ובמרתף היינות ראינו את המסורת הגיאורגית העתיקה לייצור היין והבורות החפורים בהם מאוחסן היין. בייקב משתמשים גם בשיטות הייצור החדישות וגם במסורתיות. לדברי אחד ממנהלי הייקב "המשימה שלנו היא להחיות את מסורת היין ההיסטורית של Adjaria ולהציג כמה יינות ישנים וייחודיים כמו ה-"Chkhaveri" - זן ענבים הייחודי לאזור ומאפיין אותו." כמובן אי אפשר לסיים ביקור בייקב בלי לטעום מהיינות המקומיים - שהיו לגמרי לא רעים.

המשקה האלכוהולי המקומי - הצ'אצ'ה. בבאטומי, בירת חבל אג'ארה, מזרקה ממנה ניתן ללגום ממנו בשעות מסויימות. כן זה אמיתי, המזרקה מופעלת מדי יום למספר דקות עם צ'אצ'ה במקום מים... מה הפלא שחיי הלילה תוססים שם!


הגנים הבוטניים

הגנים הבוטניים בחבל Ajara (אג'ארה) לא רחוק מבאטומי בירת החבל, באזור Kontskhi Mtsvane ("גלימה ירוקה") לחופי הים השחור, מרהיבים ביופים.

על שטח של מעל אלף דונם באזור הררי, ירוק ועשיר בצמחייה (בצילום למטה), נמצא צמחים מאזורים אקלימיים ונופיים שונים לחלוטין. הגן כולל כאלף מינים של צמחים יפים להדהים. בגנים טיפוסים של צמחים מכל חמש היבשות והנוף הנשקף מהם מדהים. את הסיור במקום מתחילים מהגן העליון - לאורך צוקים היורדים אל רצועת חוף זהוב ויפה. את הירידה הארוכה והמתפתלת לאורך הגנים עשינו ב"קרונית טיולים", המסיעה את המבקרים במקום.

הגן מורכב ממיני צמחים המאפיינים תשעה אזורים גיאוגרפיים: קווקזי סובטרופי לח, מזרח אסיה, ניו זילנד, דרום אמריקה, צפון אמריקה, הרי ההימלאיה, מקסיקו, אוסטרליה והים התיכון. האוסף בגנים כולל 2,037 מינים של צמחים עציים, ביניהם 104 ממוצא קווקזי.

הכותבת ביקרה בגיאורגיה במסגרת משלחת של האיגוד הישראלי

לעיתונות תקופתית.

לכתבה ב"בחזית החקלאות"


עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים