כותרת
> C;
1/1

בצער רב מודיעים על פטירתו של חבר הנהלת האיגוד ויו״ר ועדת רווחה, חברנו היקר יורם בר יוסף

קרא/י עוד

סיור עיתונאים במוזיאון "אנו", אוניברסיטת תל אביב

קרא/י עוד

חברי האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית המומים וכואבים ממותו הפתאומי של מוטי רוזנבלום

קרא/י עוד

האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית רואה בדאגה רבה פגיעה בעיתונאים

קרא/י עוד

בעיצומם של ימי הקורונה גן חדש בתל-אביב

כר-הדשא הנרחב בחזית בניין הוועד הפועל היה כתם ירוק משובב עין בין הבניינים הסדורים לאורך רחוב ארלוזורוב. למעט באחד במאי, או לעת הפגנות של ועדי-עובדים, המדשאה עמדה ריקה, ואיש לא העז לחצות את הגדר וליהנות ממנה, למרות שבהגדרתה הייתה שטח ציבורי. לקראת חגיגות ה-100 להסתדרות, הוחלט לפתוח ולפתח את כר-הדשא לרווחת הציבור, והתזמון לא יכול היה להיות מושלם יותר.

מאת: נסים (ניקי) דוידוב - אדריכל ומתכנן ערים

צילומים: ניקי דוידוב

עם קום המדינה, כבר ב-1949, כחלק מכינונם של מוסדות הציבור, הוחל בתכנונו של המתחם של הוועד הפועל בידי צוות בראשות אדריכל דב כרמי. הבניינים עצומי-הממדים, יחסית לגודל הבניינים בתל-אביב באותה העת, תוכננו בסגנון בינלאומי סוציאליסטי. בנוסף לבניין הראשי הייצוגי, היתה נקודת-ציון בפינה המרוחקת של חזית הרחוב - שלושה תורני דגלים, כמתחייב במוסד ממלכתי, ועץ שקמה ליצירת איזון קומפוזיציוני. הפיתוח תואם את המגמה להקים נקודות-קבע בקצוות, כדי "לתפוס שטח" ולאפשר התפתחות חופשית בעתיד, בהתאם לצרכים. המרחב הפתוח נותן גם חופש התארגנות ופעילות כתוצאה מהיתרון של הגודל. כמו-כן הוא מעצים את חזות הבניין, כולל עלייה במהלך-מדרגות טקסי, המוביל אל הלובי האדיר עם פסל-סורגים 'פועלי', שעיצב יוחנן סימון. האדרת הבניין הייתה חריגה בין מוסדות הציבור, שנבנו באותה התקופה, שבהם הושם דגש עיצובי ודגש מושגי על רצף-המשכיות פרולטארי, כמו בהיכל-התרבות (גם בתכננו של כרמי, בשיתוף עם רכטר, 1957).

עץ השקמה הוא שריד מן הכפר סומייל, שמתחם הוועד הפועל נמצא בשטחו, כמו גם גן-העיר ובניין העירייה. לאחר קום המדינה עברו שטחי הכפר לרשות הרשות למקרקעי-ישראל. רוב השטחים של הכפר עצמו יועדו לשטחי-ציבור, ויצרו מוקד עירוני שנדרש עם התפתחותה של העיר צפונה ומזרחה. מוקד זה כולל גם את גימנסיה הרצלייה ומוסדות שונים של ההסתדרות וקופת-החולים הכללית. בנייני הכפר נותרו שנים רבות על גבעה לאורך רחוב אבן גבירול, אולם בימים אלה כמעט לא נותר להם זכר.

בית הוועד הפועל והמדשאה נחנכו בחודש יולי 1953. מזכ"ל ההסתדרות באותן השנים, מרדכי נמיר, שלימים כיהן במשך כעשור כראש-העיר ה'פועלי' של תל-ביב-יפו הבורגנית. גם בכך ניתן לראות סגירת מעגל, אף שנמיר לא זכה להנצחה בגינה החדשה, הנקראת גינת ההסתדרות. המכלול לא השתנה במהלך השנים, אם בשל איכויותיו של הבניין במרחב הפתוח, או בשל מיצוב כוחה של ההסתדרות. כך או כך, הוא נהפך לחלק אייקוני מהנוף העירוני.

לקראת חגיגות ה-100 להסתדרות תוכנן הגן בידי אדריכלית-הנוף חוי ליבנה ממשרד 1:1, בשיתוף עם האדריכל האחראי, צחי אסא. תהליך העבודות בגן נמשך כשנה, בניהול האגף לשיפור פני-העיר בעיריית תל-אביב-יפו. נשמר הדימוי של מדשאה גדולה בחזית המבנה ההיסטורי. המדשאה נחצית אלכסונית באמצעות שביל תנועות-הנוער, שכולל איורים של המעצבת נופר צרפתי. כמו-כן הוצבו שלוש עמדות-שמע, המגוללים את מורשת ההסתדרות.

לא-רחוק מן המהלך הטקסי, המוביל לכניסה לבניין הראשי, הוצב פסל דוד בן-גוריון, שיצרה ורדה גבעולי בהינף קולמוס פלדה במישורים נפרדים. בן-גוריון מזוהה ומתפוגג בהתאם למקום שבו אתה עומד, ממש כמו בתודעה הציבורית. היום בן-גוריון שייך לחלוטין למטיילי הגינה; כל מי שמכוון את צעדיו להסתדרות אינו יכול לזהות אותו.

בסמוך לכניסה המשנית לבניין ניצב אוטובוס ענתיקה, המשמש מזנון. אפשר לקנות שם משקאות ומטעמים ב'מחירי-הסתדרות', לבחור כורסת פלסטיק ורוד ומרווח להניח אותו בנקודת-התצפית הרצויה לך ברחבי המדשאה; להתרווח על הכורסה, ולהניח את ספלי הקפה והמיץ בתוך הגומחות, המיועדות לכך, בכורסה.

בין עץ השקמה לתורני הדגלים נמצאת הספרייה, שם הוצב ארון עם ספרים להשאלה, או לדפדוף על שולחן עם חיבורי אינטרנט וחשמל, שמעליו קירוי קל. בימי הקורונה הוא משמש לפיקניקים משפחתיים ולחגיגות יום-הולדת "מצומצמות, במרחב הפתוח", והוא מתעטר בבלונים צבעוניים, בימי שישי שאינם בסגר יש גם הופעות של להקת-ג'אז מעולה. מהספרייה משתפלות למדרכות הרחובות ארלוזורוב ובן-סרוק טריבונות-עץ, המעוררות בך צפיות למצעדי יום-העצמאות, או עדלאידע. בימים אלה ניתן יהיה לצפות, כנראה, רק בהפגנות וברכבת הקלה, כשתופעל סוף-סוף. היום ניתן ליהנות רק ממבוכי-הרשתות, המתווים את המסלולים להולכי-הרגל, או לצפות במנופים הבונים את המגדלים החדשים בגבעת סומייל. יש לקוות שכשיושלמו יותירו במדשאה פיסות-שמש בשעות אחר-הצהריים. חבל, שאת הפינה של עץ השקמה האייקוני לא השאירו חשופה; שכן, כשעצי-הנוי הצעירים שנטעו יגדלו, ייטמע עץ-השקמה ביניהם, וזכר סומייל ייעלם לחלוטין, אחרי שגם שמו של פרוייקט המגדלים שנבנה 'עוברת' לסמל דרום.

עם פתיחת הגינה היא 'נכבשה' בידי הגמלאים של השכונה ובעלי הכלבים, ובמהרה גילו אותה קבוצות מגוונות של האוכלוסייה. בימים אלה מתקיימת תחרות עזה על כורסות הפלסטיק ועל כתמי-הצל במרחב. גינת-ההסתדרות נפתחה בנקודת-זמן אידאלית, בעיצומם של ימי הקורונה, כשהתושבים מגלים בה מחדש את תענוגות הבילוי בשטח הפתוח. המרחב הגדול, עם השיפוע הטופוגרפי הנפתח לפנורמה עירונית, כמו הטיפול המוקפד בכל אחד מהאלמנטים המצויים בה, מספקים מענה אידאלי לבילוי יומי מקיף לכל הגילאים במרחב נינוח בין הרחובות הסואנים.

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים