כותרת
> C;
1/1

הוקמה ועדה ציבורית מקצועית לגיבוש המלצות לסיקור פיגועים

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

הזמנה לישיבת הנהלה/מועצה ולאסיפה הכללית 10.08.2022

קרא/י עוד

הזמנה להרמת כוסית ומועדון עיתונות 18.09.2022

קרא/י עוד

מועדון העיתונות: "דעת הקהל הפלסטינית" 18.9.2022

קרא/י עוד

האם הנשים בתקשורת הישראלית תעשׂינה להּ תיקוּן

שש מנשות האיגוד בריאיון-עומק ברדיו קס״ם.

שרון נריה בר-און, חבר הנהלת האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית, רִאיין ב-31 בדצמבר 2018 ברדיו קס״ם שבמכון האקדמי הטכנולוגי בחולון, ב״חלון לעיתון״, במסגרת תָכנית-האב ״אוֹת לאוֹת תַבּיע אוֹמֶר״, שש מִנשות האיגוד. בריאיון הוא מציג לנו תמונה רחבה של עשייתן ושל הצלחתן בִּתחומן, וּמפיק מהן תובנות באשר להשפעת הנשים בתקשורת על מהוּתהּ ועל מעמדן בּהּ, היום וּבֶעתיד.


עליזה ז'זק - יושבת ראש האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית. תחום העיתונות, בדרך זו או אחרת, ליווה אותה לאורך כל חייה. בצבא הוציאה עלון ביחידה שבה שירתה, ובאוניברסיטה יותר פעלה מאשר למדה. ערכה והפיקה את עיתון הסטודנטים, ובעבודתה כיום עורכת כתב-עת חקלאי בשם ״בחזית החקלאות״. עליזה אומרת: "יש משהו מאוד מתגמל לפעילות שעושים; אתה מקבל הרבה יותר ממה שאתה נותן."

שושי פרנקל – אלמנתו של יוסף פרנקל ז"ל, אשר שימש יו"ר האיגוד למעלה מ-30 שנה, שאותו ליוותה במסירות רבה בפעילותו העניפה. בעשר השנים האחרונות לכהונתו הייתה שותפה פעילה באיגוד וכן חברת הנהלה. אחרי 17 שנה כמורה לחינוך גופני פנתה לכתיבה ולהוצאה לאור. כיום מוציאה לאור מגזין איכותי שלוש פעמים בשנה, מתנדבת באיגוד בכל נושא וגם בהנהלה ובוועדות שונות.

ד״ר דליה הקר-אוריון - זה שנים רבות עוסקת בתחום האמנות כמרצה, כמנחה, כאוצרת, כיוצרת, כעיתונאית, כהסטוריונית של האמנות והתרבות, בארץ ובחו"ל. דליה כותבת מאמרים על הנושא, הכוללים כתבות-עומק, וּבהן סקירות הסטוריות והתייחסות לתופעות, או לאמנים שונים.

ד״ר דַּניה שפירא – בוגרת לשון עברית וספרות עברית מאוניברסיטת תל-אביב, ותקשורת-המונים, עיתונאות ותרגום (תואר שני) מן האוניברסיטה העברית בִּירושלים. היא ממשיכת דרכם של הוריה, עמליה וּמשה שפירא ז״ל, שהיו בין מקימי איגוד העורכים של כתבי-העת (לימים האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית). היא חברת-הנהלה, שהקימה את הוועדה לזכויות החברים, (וסייעה להם בבתי-דין לעבודה). החלה את עבודתה העיתונאית כעורכת וּככַתֶּבת של כתבי-עת ועיתונים לִצעירים ולִסטודנטים. עבדה ב״דבר״, ב״הצופה״ וּב״על המשמר״. במשך 16 שנים הייתה סגנית-העורכת של ירחון ״נעמת״. ערכה יותר מעשרים ספרים, ביניהם: ״משה דיין״ של שבתי טבת, ספרי שירה וסיפורת ועוד. ב-1990 יצאה ללימודי הדוקטורט (הטמעת מדיה וטכנולוגיה בחינוך וּבתקשורת) בבוסטון, ושם עבדה (בין-השאר) כִּמנהלת ועורכת של הירחון הבינלאומי לחינוך, ב״מעריב אמריקה״, בהוראת השפה העברית כשפה נוספת באוניברסיטאות וּכמתורגמנית וּמתרגמת בבתי-חולים וּבבתי-משפּט.

בעת שהייתה בבוסטון ייצגה בהתנדבות את האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית בארצות-הברית בכלל, וּבבוסטון רבּתי בּפרט. מאז שוּבה לארץ (ב-2012) נרתמה לפעילות מסועפת וּמסוּרה באיגוד (בין-השאר בהנהלה וּבוועדה לקִשרי-חוץ), והיום- כיו״ר ועדת-האינטרנט ועורכת אתר האיגוד, שאותו אנו עמלים לשדרג. דַּניה אוהבת עשייה, שבה היא יכולה לתרום לאחרים.

שוש פלג – בוגרת תקשורת המונים לתואר שני מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה כתבת ב״מעריב״, ב״רשת שוקן״, בירחון ״נעמת״, ב״עבריתון״. כתבה על חדשות מישראל במהדורה עברית, שיצאה בסידני, אוסטרליה, ושידרה בעברית ברדיו מלבורן, ועוד…

נכון להיום שוש חברת מערכת, כותבת ומצלמת (בהתנדבות) ב”מייסדון”, שיוצא אחת לחודש במסגרת עמותת "המייסדים" מ.א. באר-טוביה. כותבת טור קבוע "אחד/אחת משלנו" מפיהם של ותיקים וּמייסדים. סיפורים מעניינים, שלפעמים עולים מהם נושאים שרבים לא שמעו עליהם. מעבר לסיפור האישי, הטור הזה מהווה מעין סמן לדורות הבאים.

אסתר ברי - חברת הנהלה באיגוד. בעברה סופרת ״מעריב״ בארצות-הברית בטוסון, אריזונה, וראש הדסק הישראלי. ערכה כתבי-עת ברמת-השרון. בִּנעוריה לוחמת אצ”ל. כמו-כן שידרה ב״קול ישראל״, עם רות שפירא, בתָכנית לילד.

הריאיון, שהתקיים ב-31 בדצמבר 2018, זרם בִּרגישות, באִכפתיות וּבִתבונה, כששרון נריה בר-און, שעשה הכנה מדוקדקת לִקראתו, מנווט בו במקצועיות, כשהוא משלב עולמות ונושאים מגוּונים, ויוצר אווירה תרבותית וַחֲברית נעימה. במהלך השיחה סיפרו המרואיינות על העשייה של כל אחת מהן באיגוד, העלו תובנות באשר לפניה של העיתונאוּת בֶּעתיד מנקודת-מבט נשית, תוך שׂימת דגש על ההידרדרות של השפה העברית בחברה בכלל וּבתקשורת בִּפרט, ועל מעמדן הנוכחי של הנשים בהּ ועל מעמדן הצפוי בֶּעתיד, כשעולה גם השאלה, אם תתגשם התקווה, שריבוי הנשים במערכות העיתונות ישנה את אופן הסיקור בהן.
הושמעו גם שירים, שאליהם מתחברות האורחות.

שרון, שהוא גם נומורולוג קבּלי, סיפר על סוד ההצלחה של כל אחת מהאורחות בִּתחומהּ, על-פי הנומרולוגיה הקבּלית, וּמה המשותף במפות עץ-החיים הקבליות של כולן.

הריאיון ארך שלוש שעות, והיה מעניין מאוד, וּבהחלט מרגש.
להקלטת השעה הראשונה
להקלטת השעה השנייה
להקלטת השעה השלישית

שרון והנשים באולפּן רדיו קס״ם

אחרי שלוש שעות הרעב תוקף...

מנוחת הלוחמות (משמאל עם סיבוב השעון): ד״ר דליה הקר-אוריון, אסתר ברי, שושי פרנקל, שוש פלג, עליזה ז׳זק וד״ר דַּניה שפירא.

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים