כותרת
> C;
1/1

אירועי תרבות דצמבר 2021 וינואר 2022

קרא/י עוד

ערוץ הטלוויזיה הקהילתית בסכנת הכחדה!

קרא/י עוד

יומן האיגוד לשנת 2021-2020 זמין לאיסוף במשרדי האיגוד

קרא/י עוד

העובדות ההיסטוריות מדברות בעד עצמן

הסופר א.ב. יהושע כתב דברים מקוממים בעיתון ישראלי, בתגובה לדברי ניוט גינגריץ', ממתחרי המפלגה הרפובליקנית על נשיאות ארצות-הברית, שטען ש"הפלסטינאים הם עם מומצא."

מאת: שמואל נפתלי

התקפתו המוחצת של הסופר הדגול א.ב. יהושע על אישיות פוליטית כניוט גינגריץ' אינה מקובלת ביחסים בין מדינות, ובפרט שבדבריו התערב בענייניה של מפלגה גדולה, כשהכתיר את האישיות המתחרה על כס הנשיאות של ארצות-הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית בביטוי המעליב בכותרת: ״בּוּרוּת בדרך לבית הלבן" וּבכתבה עצמה: "יש עם פלסטיני, מר גינגריץ!״. דומני, שהסופר הנודע עבר את גבול הטעם הטוב. זה לא רק משפיל - זו גם התערבות בלתי אחראית של סופר ישראלי מפורסם בפוליטיקה האמריקנית וניסיון להכשיל אישיות בכירה בממשל האמריקני, ובמיוחד כשמדובר באוהד ישראל מושבע, שדבריו כוּונו לקהילייה היהודית בארה"ב, ולא לעם האמריקני. לומר דברים קשים ומעליבים כאלה, ובאופן נחרץ ובוטה כזה, נגד אישיות אמריקנית בכירה, המקרינה אהדה למדינת ישראל וליהדות בכללה, ואפילו אם הדברים נאמרו במסגרת מסע בחירות לנשיאות ארצות הברית, במטרה לכבוש את קולו של הבוחר היהודי, זו שגיאה גדולה, שאינה מוסיפה כבוד לסופר הנודע וגם לא לישראל.

הנימוק לדבריו של הסופר א.ב. יהושע הוא, ש"פלסטינה" היא שם עתיק יומין, עוד מימי הרומאים. הוא טוען, ש"זה ברור שתושבי פלסטינה רשאים לכנות את עצמם פלסטינאים, וככאלה הם רשאים להחליט, שהם מדינה נפרדת, שמקיימת זיקה תרבותית ודתית אל האומה הערבית הגדולה." אם הסופר משווה את הפלסטינאים של היום לפלשתים של אז- לפני כמה אלפי שנים, זו טעות גמורה ואף סילוף ההיסטוריה. קביעתו אינה מדויקת, מטעה את הקהילייה הבינלאומית, ומחזקת את שונאי ישראל, שחרתו על דגלם את השמדתה של המדינה היהודית. מה גם שהסופר הוא גם היסטוריון- הכיצד הוא קובע, שעוד בימי הרומאים היו פלסטינאים?! נראה שעל הטוען טענה זו לרענן את זכרונו ואת זכרונם של כל אלה המשייכים את הפלסטינאים לפלשתים שמלפני אלפי שנים. לכן, אדוני, מר א.ב. יהושע, קביעתך אינה נכונה, אינה מדויקת, מסלפת את האמת ההיסטורית, גורמת נזק לעם ולמדינת ישראל, ומחזקת את אויביה.

מי הוא העם הפלסטיני ולאיזו ארץ הוא משתייך ?

העולם של ימינו קבע, במודע או שלא במודע - וזה קשור לאינטרסים ולתפישה המוטעית של העמים והמדינות במאה הקודמת ובמאה הנוכחית, כי הערבים החיים בארץ-הקודש הם אכן יורשי הפלשתים של ימי מלכויות יהודה וישראל; קביעה שאינה נכונה, ובמקרים רבים היא מגמתית, ושמאחוריה כוונות נגד העם היהודי. על פי מה שידוע ולפי המצוין במקורות ובהיסטוריה העולמית, לא נמצאו הוכחות, לא בספרי הקודש ואף לא במפות עתיקות, שאכן חיו בחבל ארץ זה פלסטינאים, או שהייתה מדינה פלסטינית. כידוע, הפלשתים שמלפני כמה אלפי שנים היו קבוצת אנשים שמקורם בכפר כותא שבאי כרתים, ובשלב מסוים חלק מאנשי הכפר הזה היגרו משם, והתיישבו בעיקר בעיר עזה, שם קנו לעצמם אחיזה תקיפה ומשפיעה על תושביה של העיר ועל יתר ערי הסרנים. תקיפותם ומרצם גרמו לאיחוד ערי החוף וּלגיוס וּלאימון צבא גדול, שלחם בחורמה בממלכות ישראל ויהודה, וכפי שמוזכר במקורות, שאול ויהונתן נפלו בקרב על הגלבוע במלחמתם בפלשתים. אך מאז נכחדה חבורת הפלשתים באיזור זה ובטלה מהעולם, כשם שנכחדו העממים האחרים שחיו באיזור, כגון: הכנענים, האמורים, היבוסים והגרגשים, ולא נשאר מהם זכר. כך שלפלסטינאים של היום אין כלל קשר לפלשתים של אז וגם לא למדינה פלשתית, שכלל לא הייתה בנמצא- לא אז וגם לא בימינו, ולא ניתן למצוא לכך זכר לא בכתובים וגם לא במפות העתיקות של האיזור.

ההוכחה על כך שבאיזור לא הייתה מדינה פלשתית, ולא היה עם בשם פלשתים, נמצאת גם בספר במדבר, פרשת מסעי, פרק ל״ד, פסוק ב׳: "צַ֞ו אֶת־בְּנֵ֤י יִשְׂרָאֵל֙ וְאָמַרְתָּ֣ אֲלֵהֶ֔ם כִּֽי־אַתֶּ֥ם בָּאִ֖ים אֶל־הָאָ֣רֶץ כְּנָ֑עַן זֹ֣את הָאָ֗רֶץ אֲשֶׁ֨ר תִּפֹּ֤ל לָכֶם֙ בְּֽנַחֲלָ֔ה אֶ֥רֶץ כְּנַ֖עַן לִגְבֻלֹתֶֽיהָ׃״. בפרק זה נקבעו גבולותיה של ישראל, ולמעשה לא נזכר כלל, שבני ישראל התנחלו בארץ פלשתית, או בפלסטינה. היכן נזכרת פלסטינה בכלל? ומהיכן דלה הסופר א.ב. יהושע את המידע על כך שהפלסטינאים של היום הם הפלשתים של הימים ההם?

עם כיבוש ארץ כנען נקבעו גם הגבולות, שלפיהם יחיו שבטי ישראל מאיזור הנגב לאורך הים בואך לבנון, השפלה ואיזור ים המלח, איזור ההר, ירושלים, בית לחם, האיזור לאורך נהר הירדן, ימת הכנרת, וּמעבר לירדן בִּגבול מואב ואדום בחרמון ועד לגבול סוריה וּלבנון. מר א.ב. יהושע, טענתך כלפי גינגריץ', שהוא אינו יכול להגיד, שהפלסטינאים והמדינה הפלסטינית הם דבר מומצא- אין לה בסיס; שכן יש חיזוק לדבריו, שאכן לא היו עם פלסטיני ואף לא מדינה פלסטינית במהלך כל ההיסטוריה של אֲזורנו. כנען אינה פלשת, והפלסטינאים אינם הפלשתים המוזכרים במקורות!

במאות העשרים והעשרים ואחת הודבק לערבים המעטים, שבאו לארץ-ישראל מרחבי מדינות ערב, ושקנו לעצמם ישיבה בארץ-הקודש, הכינוי ״פלסטינאים״ מתוך כוונות לנשל את העם היהודי מהלגיטימיות שלו על ארצו; שהרי הערבים שהתיישבו בארץ-ישראל באו מרחבי מדינות ערב, ושם יש להם עד היום משפחות, שלהן אין כל קשר לארץ-ישראל, ומכאן ברור שהם כלל לא היו שייכים לאותם פלשתים שמלפני אלפי שנים, כשחבל ארץ זה כלל לא נקרא ״פלסטין״, אלא ארץ כנען. מאות שנים לאחר חורבן ירושלים וישראל ולאחר שהעם היהודי נפוץ במרביתו ברחבי העולם, הקהילייה הבינלאומית כינתה את ארץ-ישראל ארץ-הקודש, ורק בעת האחרונה גורמים ערביים אינטרסנטיים כמו הליגה הערבית ושונאי ישראל אחרים החלו לטפח את היישות הפלסטינית להשתמש בשם ״פלסטין״ ו״מדינת פלסטין״, כדי להצדיק את פעולות האיבה נגד העם היהודי ואת גירושו מארצו.

חשוב לציין, שלמרות שיהודים רבים גורשו מארץ-ישראל, המשיכו יהודים לחיות בארץ, אמנם במספרים קטנים, בעיקר בריכוזי אוכלוסייה פעילה כִּירושלים, חברון, צפת, טבריה ואיזור החוף. הערבים שהגיעו לארץ מרחבי מדינות ערב והתיישבו לצידם של היהודים- מניינם היה זעום, וכמעט לא עלה על מספרם של היהודים שחיו במרכזי היישובים שנותרו לאחר החורבן. ערבים אלה קנו לעצמם ישיבה ברחבי הארץ בצד היהודים ובמספרים לא גדולים. הליגה הערבית ומדינות ערב כינו את הערבים האלה ״פלסטינאים״, ועודדו את העולם הערבי להשתמש בשם הזה. באחרונה התבשרנו, שהערבים דורשים זכות שיבה לכשמונה מיליון ערבים פלסטיניים, כביכול, החיים ברחבי המזרח התיכון, ושמן הסתם הדביקו להם תווית של פלסטינאים, אף-כי הם סתם ערבים החיים ברחבי המזרח התיכון, ואולי פה-ושם יש להם קרוב החי בישראל, בגדה וּעבר-הירדן. מהיכן צצו כל אלה? ברור שמדינות ערב והתעמולה הערבית מצאו דרך נוספת להצר את צעדיה של מדינת-ישראל, בדָרשם את זכות השיבה לשמונת המיליונים שצצו בזירה. כוונם ברורה: אם יצליחו הערבים להחדיר לארץ את שמונת מיליוני הערבים, ולוּ בחלקם, הם לא יצטרכו יותר להילחם, ויכבשו את מדינת-ישראל דמוגרפית, ואפילו את הכנסת- לאחר בחירות שבהן יהיה לערבים רוב.

נסכם ונאמר, שמה שברור הוא, שניוט גינגריץ' צדק, כשאמר שהעם הפלסטיני מומצא. מומלץ ואף כדאי לא.ב. יהושע לרענן את זכרונו בכל האמור לנושא הזה במקורות היסטוריים, וסביר להניח שימצא את התשובה על דבריו הבלתי מדויקים, כשפסק שאכן יש עם פלסטיני וארץ פלסטינית.

תבליט ממדינת האבו במצרים המציג את גויי הים (הפלשתים) בספינותיהם במהלך הקרב נגד מצרים העתיקה. Drawn by Faucher-Gudin, from a photograph by Beato. - G. Maspero - ed. A.H. Sayce - trad. M.L. McClure, History of Egypt Chaldea, Syria, Babylonia, and Assyria, VI.C, London, 1903-1904

גינגריץ׳ בריאיון בלעדי לערוץ היהודי: ״הפלסטינאים הם עם מוּמצא!״ (נובמבר, 2011)

 News1 א.ב. יהושע, מתוך גורי גרוסמן.

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים