כותרת
> C;
1/1

במועדון העיתונות של האיגוד התארח פרופ' חיליק לימור. כתבה תתפרסם בקרוב.

קרא/י עוד

דמי החברות באיגוד לשנת 2021 נשארו ללא שינוי.

קרא/י עוד

חקלאות מתפתחת באזרבייג׳ן

במרכז אסיה, לחוף הים הכספי, בין רוסיה בצפון לאיראן בדרום וממערב גיאורגיה וארמניה, שוכנת אזרבייג'ן- רפובליקה מוסלמית חילונית. קיימת בה הפרדה מוחלטת בין דת למדינה, יש פיתוח תשתיות ופיתוח עירוני, וּמקיימים בה פישוט תהליכי רגולציה והכשרה חקלאית.

מאת: עליזה ז'זק (כתיבה וצילומים)

במרכז אסיה, לחוף הים הכספי, בין רוסיה בצפון לאיראן בדרום וממערב גיאורגיה וארמניה, שוכנת אזרבייג'ן- רפובליקה מוסלמית חילונית. יש בה קרוב לעשרה מיליון תושבים, שכמחציתם חיים באזורים הכפריים. יותר מחצי משטחה של אזרבייג'ן הוא שטח חקלאי, אולם המשאבים העיקריים שלה הם הנפט והגז. בפגישה עם דן סתו, שגריר ישראל באזרבייג'ן, סקר השגריר את היחסים בין ישראל לאזרבייג'ן. באזרבייג'ן, שרוב תושביה מוסלמים, יש הפרדה מוחלטת בין דת למדינה. היחסים הבילטרליים בין שתי המדינות מתפתחים, ונציגות אזרית בארץ תתקבל בברכה. לדברי סתו, יש באזרבייג'ן מספר חברות ישראליות, הפועלות בתחום החקלאות, באגריביזנס ובטיהור מים. בנוסף, עלה רעיון להקים חלקת הדגמה באוניברסיטה חקלאית לשימוש אופטימלי בטכנולוגיות השקיה.

חשוב, עם זאת, לזכור שלעובדה שהכלכלה (האזרית) נשענת על האנרגיה (נפט וגז טבעי) והמחירים נמוכים, יש לכך מחיר. לכן הפיתוח התיירותי נמצא כיום באזרבייג'ן בעדיפות כקידום כלכלי. יש בה אזורים חקלאיים עשירים מאוד בזכות מיקומה על מה שהייתה בעבר דרך המשי. בפגישה עם עלי חסנוב (Ali Hassanov), עוזר לנשיא אזרבייג'ן, ציין חסנוב בתחום החקלאות את הטכונולוגיות המגיעות מישראל ואת תחום ההשקיה- מים ופעילותם של אגרונומים מישראל באזרבייג'ן.

במהלך הביקור ראיתי פיתוח עצום הן בבאקו הבירה והן בשטחים שמחוצה לה- תשתיות להולכת מים וחשמל ובנייה נרחבת. בבאקו נבנים קניונים רבים, ובהם חנויות לממכר פירות וירקות, חנויות פרחים מודרניות עם מגוון של שתילים ופרחי קטיף, כמו גם ירקניות שכונתיות עם מגוון גדול של ירוקים; האזרים אוכלים את הירוקים (פטרוזיליה, כוסברה, עירית, בצל ירוק ועוד) כמעט בכל הארוחות בצורה הטבעית של הירק- צלחות עם ענפים טריים של הירוקים.


לצד כל אלה פועל הממשל לפישוט תהליכים, שיקדמו עוד יותר את הפיתוח הכלכלי המהיר. אחרי הכרזת העצמאות של אזרבייג'ן ב-1991 חילקו את האדמות לתושבים- החקלאים קיבלו את האדמות לתמיד.

לדברי אזי גולייב (Azay Gulieve), חבר פרלמנט ונציג של אזרבייג'ן בארגונים בינלאומיים שונים, אזרבייג'ן נמצאת בתקופה של התפתחות מהירה: "אנו מקיימים רפורמות חדשות, שיביאו השקעות לאיזור. הדלת פתוחה לפני חברות ישראליות- אזרבייג'ן תספק את כל השירותים.” גולייב סיפר, לדוגמא, כי בעבר לקח שבועות לרשום חברה, ועכשיו "פישטנו את התהליך, וניתן לרשום חברה בתוך מספר שעות.”

״גם לפי הערכות של או"ם, אזרבייג'ן נחשבת כמדינה שמתפתחת מהר מאוד״, אמר עלי גסנוב, סגן ראש הממשלה, בפגישה שהתקיימה איתו. החברה האזרית היא אחת החברות הסובלניות ביותר בעולם- מדינה מוסלמית מודרנית. גסנוב דיבר על הירידה באבטלה בשנים האחרונות ועל התכניות להוריד אותה עוד יותר בעתיד. בעשור האחרון הושקע הרבה מאוד ברווחת התושבים, וכעת יש תכניות לפיתוח בחקלאות. ב-2012 נחקק חוק "חקלאות ידידותית לסביבה”, והוקמה רשת של "שווקים ירוקים". אוניברסיטאות, מכללות ובתי-ספר תיכוניים מכשירים מומחים בתחום החקלאות. כך גם מכוני מחקר חקלאי, השייכים ברובם למשרד החקלאות האזרי.

הגידולים החקלאיים העיקריים באזרבייג'ן הם ענבים, כותנה, טבק, פרי-הדר וירקות. שלושת הראשונים מהווים יותר ממחצית מכלל הייצור, ושני האחרונים- 30 אחוזים נוספים. בעלי-חיים, מוצרי חלב, יין ומשקאות חריפים- גם הם מוצרי גידול/ייצור חשובים. במחוז קובה, אשר בצפון אזרבייג'ן, מקום מושבם של היהודים ההרריים, הגידול החקלאי החשוב הוא תפוחים, המיוצאים לחו"ל (בעיקר לרוסיה). התפוחים מהאיזור מפורסמים, ויש מגוון גדול של זנים: קטנים וגדולים, ירוקים ואדומים. הענף החקלאי השני אחרי התפוחים הוא גידול צאן. יש יצוא של תוצרת חקלאית לרוסיה, השכנה מצפון. מחוז קובה נחשב כמרכז-תיירות, ובאיזור מפתחים את התיירות הכפרית.

מצאתי מגוון מרהיב של פירות וירקות, גבינות ותבלינים בשוק שמחוץ לבאקו. קומפלקס ענק, המורכב משני שווקים נפרדים; האחד- שוק "רגיל”, והשני- שוק סיטוני למכירת תוצרת חקלאית. מותרת במקום גם מכירה קמעונית- יש דוכנים נפרדים. מיד הוצאתי את המצלמה. התגובה: שלושה שוטרים זינקו לעברי בקריאות ״אסור לצלם!״. לאחר שהוסדר נושא הצילומים, יכולתי להתרכז במגוון המרשים של התוצרת הנמכרת בשוק. משאיות מגיעות עם התוצרת ופורקות אותה- חלק מהסיטונאים מוכרים את התוצרת ישר מהמשאית. השטח שעליו הוקם השוק הוא עצום בגודלו, ובשוליים, באזור הכניסה לשוק, מוכרים בדוכנים גם לכלל הצרכנים.

מיני אטרקציה- חקלאות במוזיאון הספרים המיניאטוריים


מוזיאון הספרים המיניאטוריים (Museum of the Miniature Book)

בבאקו, בירת אזרבייג’ן, הוא המוזיאון היחיד בעולם לספרים מיניאטוריים. המוזיאון כולל, בין-השאר, את המיניאטורות המפורסמות של ספרי דת וסופרים רוסיים, ממדינות ברית-המועצות לשעבר ועוד. יש גם ספרים בתחום החקלאות. בין המיניאטורות הרבות מגדיר-פרחים מיניאטורי, שימור האדמות/קרקע, חקלאות ועוד, כמו גם הסיפור המפורסם על התרנגולת רייבה (Ryaba. ״התרנגולת וביצת הזהב״) - מיניאטורה בצורת ביצה.


מדיניות

בדו"ח של AGRICIS TRADE* (מכון מחקר לכלכלה חקלאית באזרבייג’ן), שנכתב במסגרת פרוייקט משותף עם האיחוד האירופי (אפריל 2015), נבחנו המערכת החקלאית באזרבייג'ן, התשתיות, הרגולציות והגופים המעורבים. בדו"ח צוין הגידול בהיקף המסחר בין האיחוד האירופי לאזרבייג'ן בשנים 2013-2009, תוך הדגשה כי פוטנציאל היצוא הקיים עוד יותר גדול. בנוסף, המדיניות לפתח חקלאות אקולוגית מתחילה להתממש, מה שיגדיל עוד יותר את פוטנציאל היצוא. במטרה להרחיב את היצוא של תוצרת חקלאית באיכות טובה, כמו פירות וירקות אורגניים, לשווקים עם הכנסה גבוהה, ביניהם: מדינות באירופה, סינגפור וסין, חשוב להרחיב את היצוא האווירי.

הדו"ח מזכיר את המעורבות הגדולה של מספר גדול של גופים ציבוריים בשיווק החקלאי, החל ממשרד החקלאות, משרד הכלכלה והתעשייה, ועדת אדמות המדינה, חברת המים והקרן לקידום ההשקעות והיצוא מאזרבייג'ן. ריבוי זה מקשה על התיאום בין הגופים, כמו גם על העברת המידע ביניהם.

המשקים הקטנים מספקים למעלה מ-90% מהתוצר החקלאי. ההתמקדות של המדיניות בתמיכה במשקים הקטנים הביאה לקידום יוזמה להקמת "מרכזי-רכש אזוריים”, שיתבססו על יוזמה ועל מימון פרטיים. מרכזים אלו יובילו לפיתוח תנאים, שיאפשרו לחקלאים להתרחב ולצמוח, להסיר חסמים הנוגעים לייצור, לעיבוד ולשיווק של התוצרת החקלאית. לשם-כך יש לקדם ולנתח את שרשרת הערך החקלאי, אשר כוללת אספקת מידע, חיזוק השחקנים והקשרים העסקיים, בחינה מחודשת של חוקים ורגולציה, שיפור התשתית והשירותים החקלאיים, בניית סביבה עסקית ידידותית, גישה למימון וכדומה, כאשר בכל הנושאים האלו משרד החקלאות הוא שישמש בתפקיד המתאם. בנוסף, חשוב לשפר את השקיפות במערכת הסבסוד, לפתח וליישם אמצעים רגולטוריים לנושאים כמו: מחירים, קואופרטיבים וכדומה.


* Country report: Azerbaijan, Hamza Khalilov, Namig Shalbuzov, Ramil Huseyn, Research Institute of Agricultural Economics, Azerbaijan, AGRICIS TRADE, April 2015.


הכותבת השתתפה במשלחת עיתונאים של האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית לאזרבייג'ן, שארגן לב ספיווק, נשיא התאחדות ידידות ישראל-אזרבייג'ן.

לכתבה ב"בחזית החקלאות"

תוצרת חקלאית בשווקים באזרבייג'ן, אפריל .2016

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים