כותרת
> C;
1/1

ישיבת-מליאה חגיגית של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

האמנית חנה פלצר: "הפסלים נבראו מעמקי נשמתי". 9.06.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים בשפרעם ביום שלישי ה- 19.7.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים לפורטוגל 27/6/2022 - 4/7/2022 (8 ימים, 7 לילות)

קרא/י עוד

חתולי-הרחוב קודמים לרווחת הזקנים

בתחילת החודש (נובמבר 2021) אושר, בשעה טובה, תקציב-המדינה לשנים 2022-2021. כרגיל וכצפוי, שוב נשכחו האזרחים הוותיקים ולא קיבלו מענה למצוקותיהם, ובעיקר לקצבת-הזיקנה הנמוכה, שלא עודכנה זה שנים רבות, אף שאינה נדבה, אלא תוצר של עבודה בת שנים רבות של מקבליה.

מאת: מאיר חוטקובסקי


קצבת-הזיקנה לאזרחים שהגיעו לגיל החוקי ממומנת מדמי הביטוח הלאומי, שהוא כספם של אזרחי המדינה, המפרישים סכום קבוע משכרם לקופת הביטוח הלאומי עם הגיעם לגיל 18. גובה הקצבה מגיע לסכום המגוחך של 2,300 שקלים; פחות מחצי משכר-המינימום שקבעה המדינה- דבר שאינו מתקבל על הדעת. קיימים באוכלוסייה מגזרים, שקצבת-הזיקנה היא הכנסתם היחידה. אין להם מקורות אחרים, כמו: פנסיה, נכס מניב, או משכורת מעבודה. נכון הייתה עושה הממשלה, אם הייתה קובעת את קצבת-הזיקנה באופן דיפרנציאלי- עד לגובה שכר-המינימום.


פאר-לי שחר, בעבר אשת-תקשורת ותיקה ברדיו ובעיתונות הכתובה, הפכה לאחת הלוחמות למען האוכלוסייה המבוגרת. היא נמנתה עם החברים ברשימה של מפלגת-הגמלאים בראשותו של האלוף (מיל.) דני יתום, שהודיעה על התמודדותה על כניסה לכנסת ה-24, אך הרשימה פרשה טרם הבחירות, עקב בעיות תקציביות. כיום היא משמשת כראש מטה הגמלאים של "יש עתיד" בתל-אביב.

"הממשלה דאגה אמנם לנכים, לניצולי-השואה ולמקבלי קצבת-זיקנה שזכאים להשלמת-הכנסה, (נציין כי סך כל הכנסותיהם של אלה יעמוד החל מהשנה הבאה על 3,710 שקלים), אך הקשישים מהמעמד הבינוני-הנמוך הושארו מחוץ לכל הסדר", מציינת פאר-לי שחר; "מדובר באותם קשישים, שלבד מהקצבה מקבלים גם פנסיה, אך סכום הפנסיה מגוחך להחריד: אלף-אלפיים שקלים! עצם העובדה שהם מקבלים פנסיה כלשהי מוציאה אותם מיד ממעגל הזכאים להשלמת-הכנסה."

הוותיקים בתחתית סולם-העדיפויות

פעילות חברתיות נוספות, ורדה לבקוביץ-מושקוביץ וזיוה נח, שפועלות זה חודשים רבים ללא-ליאות למען העלאה הוגנת של הקצבה לאזרחים הוותיקים, אינן חוסכות את ביקורתן כלפי שרי ממשלת-השינוי על כך שלמעשה לא הייתה כלל התייחסות להעלאתה של קצבת-הזיקנה בתקציבי-המדינה, שאושרו באחרונה. כך הן כותבות לשרים: "כולכם מתעלמים בשיטתיות מהעלאת קצבת-הזיקנה, או, במקרה הטוב, אתם אומרים שאין כסף עבורנו, האזרחים הוותיקים. הסיבה, לדבריכם: מגיפת הקורונה, שגרמה לדילול קופת-המדינה. לחתולי-הרחוב מצאו תקציב, ולנו אין? אנחנו, זקני-הארץ, שווים בעיניכם פחות מחתולי-הרחוב. אם זה לא היה עצוב, יכולנו לצחוק. זה לא רק עצוב- זה מעליב אותנו עד עמקי נשמתנו. אבל אתם רגילים לפגוע בנו. שיהיה ברור: אין לנו דבר וחצי דבר נגד חתולי-הרחוב. לרובנו יש חיות-בית אהובות. יש לנו בהחלט הרבה נגד סדרי-העדיפויות שלכם ובאיזה מקום אתם ממקמים את האזרחים הוותיקים במדינת-ישראל. אצלכם אנחנו אפילו לא בתחתית הסולם."


גם ד"ר אבי ביצור, לשעבר המנכ"ל של מפלגת-הגמלאים, שהייתה שותפה בממשלתו של אולמרט, שכיום משמש כראש לימודי-הזיקנה במכללה האקדמית בית-ברל, אינו שלם עם כך שקצבת-הזיקנה לא הועלתה ושלא אושרו פעולות נוספות למען רווחת הגיל השלישי. הוא אינו חוסך במילים, ומדבר מדם ליבו:


"תקציב-המדינה, שאושר בימים אלו, מכיל נושאים כמו ליטוף חתולים והקמת מסגרות-ספורט, והרי הוא, לדעת יוצריו, תקציב שאין שני לו. האמנם? האם כל מי שצריך קיבל את צרכיו? האם בני הגיל השלישי - קרי: הורינו או סבינו וסבתותינו - קיבלו מימון להעלאת קצבת-הזיקנה ולהשוואתה לשכר-המינימום ומימון לתוכנית לאומית למיגור האלימות, להתעמרות ולהתעללות בזקנינו? האם הם קיבלו תקצוב לתוכנית לאומית למאבק בבדידות, המוגדרת כאויב מספר אחת של הזיקנה? התשובה היא: לא ולא!"


ד"ר ביצור דוגל בהעלאת הקצבה לאזרחים ותיקים, ורואה בה מטרה נעלה, כי: "דגל מרכזי בחיי האדם הזקן - אם אין לו מקורות 'חיצוניים' להתקיים מהם, קצבת-הזיקנה אמורה להיות בגובה שכר-המינימום, מאחר שזו הכנסתו היחידה. הגיע הזמן להציב בחזרה את הורינו בקדמת הבמה, לאחר שנים שנשכחו והוזנחו, ובכך לכבד את זיקנתם."

לכתבה המקורית ב"דעתון" מיום 29 בנובמבר 2021

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים