כותרת
> C;
1/1

תערוכה חדשה "שלושה בדיבור אחד"

קרא/י עוד

סיור עיתונאים לגליל העליון בתאריכים 9-11.11.2021

קרא/י עוד

חברי האיגוד- התגייסותכם הדחופה לקבלת פרסומים ליומן

קרא/י עוד

ערוץ הטלוויזיה הקהילתית בסכנת הכחדה!

קרא/י עוד

לבוב כירושלים

ראש עיריית לבוב לחבר מערכת מגזין ״ירושלים שלנו״:
״אם ביקרתם בישראל, ולא הגעתם לירושלים, זה כמו להגיע לאוקראינה ולא לבקר בלבוב.״

כבר ב-1998 הוכרז מרכז העיר לבוב כאתר מורשת עולמית. העיר, שלא הופצצה במהלך מלחמת-העולם השנייה, מקפידה על שימור הסטורי של בניינים בסגנון הבארוק והרנסנס.

מאת: צביקה אידלמן

צילומים : ד"ר דניה שפירא

יותר ויותר ישראלים פוקדים את אוקראינה. זה החל כטפטוף של נדל״ניסטים, אנשי עסקים ויזמי הייטק, וכמובן בחסידי ברסלב, שהציפו את אומן. עכשיו מדברים על היעד החם הבא - לבוב, שרחובותיה המעוצבים כאילו יצאו מג'ורנאל אדריכלות.

הסיור שלנו, חברי האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית, החל בבירה קייב, עם סיור פנורמי ברחבי העיר, ביקור בפרלמנט, שַיט על הדנייפר וקבלת פנים אצל שגריר ישראל, אלי בלוצרקובסקי. באתר ההנצחה באבי יאר קיימנו, בקור מקפיא, טקס צנוע לזכרם של הנרצחים בגיא ההריגה הידוע לשמצה. רון גרפילד, נציג הסוכנות היהודית, פרש בפנינו את הפעילות האינטנסיבית של שליחי הסוכנות בקרב יהודי אוקראינה. מתברר, שרוב העולים ארצה עושים זאת מתוך מצוקה כלכלית, ולאו דווקא ממניעים ציוניים.

אוקראינה משתרעת על שטח של 600,000 קמ"ר, ונחשבת כמדינה השנייה בגודלה באירופה. מאז 2013 מופרת בה היציבות הפוליטית, כשארגוני האופוזיציה יוצאים להפגנות המוניות בטענה לשחיתות ואי מילוי הבטחות לבוחרים. נוכח המתיחות עם רוסיה והמשבר הכלכלי הפוקד את המדינה, יש התוהים לאן צועדת אוקראינה, השואפת להצטרף לאיחוד האירופי ולברית נאט"ו. דווקא לשכבת האוליגרכים נודעת השפעה לא מבוטלת, שעה שהם פועלים בקדחתנות להקמת מרכזי קניות ובתי-מלון, ואגב כך ממקסמים את רווחיהם, מחד גיסא, ומספקים תעסוקה לעשרות אלפי משפחות, מאידך גיסא. ואולם שאלת הקיום היומיומי עדיין טורדת מנוחתם של רבים, היוצאים לניכר, שם הם צפויים להשׂתכר פי שלושה מאשר הורגלו באוקראינה.

בטיסה, שערכה כשעה בלבד, הגענו מקייב ללבוב, המרוחקת ממנה כ-700 ק"מ. אנדריי סדובסקי, ראש העיר הנמרץ, התגאה בפנינו, כי במרוצת 2016 ביקרו בעיר 2.5 מיליון תיירים. "אם טסתם לאוקראינה, ולא ביקרתם בלבוב, לא ראיתם את אוקראינה, בדיוק כמו אלה המבקרים בישראל, אך מפספסים את ירושלים.״ ואכן, לבוב היתה עבורנו משב רוח רענן: שילוב של סגנונות בנייה בנוסח הבארוק והרנסנס, שנשתמרו מאות שנים. הסמטאות הציוריות, בתי הקפה התוססים, אך בעיקר – השלווה שמקרינים התושבים, או כפי שהגדיר זאת ראש העיר : "אם קייב היא הלב של אוקראינה, – לבוב היא הנפש שלה.״

כבר במאה ה-13 נחשבה לבוב לאחת הקהילות היהודיות החשובות באירופה. מאות שנים הייתה שייכת לגליציה המזרחית ונחשבה מרכז תוסס של תרבות והשכלה. ב-1941 פלשו הנאצים לעיר, והיהודים נשלחו למחנות השמדה. ערב מלחמת העולם השניה מנתה יהדות לבוב 120,000 תושבים. כיום נאמד מספרם בכ-2,000 בלבד.

התיירות באוקראינה ידעה עליות ומורדות. אסון הכור בצ'רנוביל, חוסר היציבות השלטונית והתערערות הכלכלה הסיטו את המתעניינים באוקראינה ליעדים אחרים במזרח אירופה. דווקא עתה, למרות הסכסוך המדמם עם רוסיה, משקיעה המדינה בחשיפת אתרי תיירות ומרפא. אוקראינה קורצת לתייר המחפש טיסות זולות, בתי מלון מרווחים, מחירים מגוחכים בתחבורה הציבורית ובבתי הקפה. וישנם, כמובן, אתרי הנופש דוגמת זה שבו ביקרנו בעיירה טרוסקבטס למרגלות הקרפטים, הנודעת בזכות מעיינות המים המינרליים, הנובעים מאדמתה. לפוקדים את הקליניקות מזומנים מגוון עיסויים וטיפולים רפואיים במחירים שווים לכל נפש. האיזור משופע בעיירות הטובלות בירק, שבהן תתקלו באיכר, המוביל סוס רתום לעגלה, וברעייתו האוחזת דלי מים זכים, ששאבה מהבאר.

אקורד הסיום של סיורנו המלבב במחוז לבוב היה אירוע מתוקשר באוניברסיטה, שבמהלכו נחתמה אמנה לשיתוף פעולה בין איגוד עיתונאי לבוב לאיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית. האירוע נהפך עד מהרה למפגן פטריוטי נלהב, שבו רקטור האוניברסיטה הצהיר בנאום ארוך ומנומק, כי המלחמה במזרח אינה מלחמת אזרחים, אלא תוקפנות רוסית כנגד אוקראינה עצמאית וחופשית. ואילו יו"ר האיגוד של עיתונאי לבוב, ירוסלב קלימביץ', הדגיש שוב ושוב את החשיבות בפרסום מידע הוגן ואמין נוכח מה שכינה "הפרובוקציות של רוסיה".

הכתבה כפי שהתפרסמה במגזין ״ירושלים שלנו״, גיליון 126

כיכר ציון בסמוך לבניין הסוכנות היהודית בקייב

השעון הגדול באתר הזיכרון המאולתר לנרצחים בִּידי החיילים הרוסיים. מעבר לגשר מרכז-התרבות העירוני.

משלחת האיגוד בטקס-זיכּרון בגיא-ההריגה פונאר

קבלת-פנים אצל שגריר ישראל באוקראינה, אלי בלוצרקובסקי (משמאל).

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים