כותרת
> C;
1/1

אירועי תרבות דצמבר 2021 וינואר 2022

קרא/י עוד

ערוץ הטלוויזיה הקהילתית בסכנת הכחדה!

קרא/י עוד

יומן האיגוד לשנת 2021-2020 זמין לאיסוף במשרדי האיגוד

קרא/י עוד

אלכס נחומסון: להגדיר את מקצוע ״קצין-הביטחון״

"אני מקווה, שסוף-סוף אפשר יהיה להגדיר את המקצוע "קצין ביטחון", זאת בעקבות התחייבותו של מפקד חטיבת האבטחה החדש במשטרת ישראל, תת-ניצב מאיר בן-ישי להביא לכדי תפיסה אחת כוללת של עולם האבטחה". כך אמר אלכס נחומסון, יושב-הראש לשעבר של ה"פורום לביטחון ולאבטחה" והקב"ט הראשי של יוניליבר-ישראל, במועדון עיתונות של "האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית", שהתקיים בבית התנ"ך בתל-אביב (מוזיאון תל-אביב לשעבר), ביום רביעי כ"ה בשבת תשס"ט (21.1.2009).

מאת: יוסף פרנקל

אם עורכי כתבי העת שנתכנסו לשמוע את נחומסון הניחו, שהבלגן חוגג בעיקר במקצוע העיתונות ושכל זב-חוטם יכול לחלק תעודות עיתונאי אחר קורס מפוקפק בן חודשיים- שלושה, הנה נתברר להם, שהמצב בעולם האבטחה לפי שעה, אינו טוב יותר. "עד היום אין הגדרה למקצוע הקב"ט במשרד התמ"ת" מגלה נחומסון לנוכחים, "וגורמים פרטיים לא-מעטים מקיימים קורסים להכשרת קב"טים, בלי מחוייבות לנוהל אחיד ומסודר". התוצאה משתקפת ברמות שונות של אנשי ביטחון ואבטחה בשוק האזרחי. נחומסון עושה הפרדה מוחלטת בין קציני הביטחון במגזר הממלכתי, שברובם הוכשרו על-ידי שירות הביטחון הכללי (השב"כ) לבין אנשי הביטחון והאבטחה במגזר הפרטי-האזרחי, אף כי לעמדתו, האחרונים חשופים יותר לאיומים ביטחוניים. כך ראינו בעבר, שהפיגועים החמורים ביותר אירעו באוטובוסים ובכניסה לקניונים. נהגי אוטובוסים השכילו לא אחת לזרוק מחבלים החוצה ולמנוע פיגועים בקנה-מידה גדול, אך המשאבים שניתנו לתחבורה הציבורית נלקחו ממנה בחזרה, בדיוק כפי שנעשה באבטחת מוסדות חינוך. מערך אבטחת התלמידים המונה כ-10,000 איש הולך ומתמוטט לנגד עינינו על רקע החבטות ההדדיות בין המשרד לביטחון-פנים, משרד החינוך ומשרד האוצר.

יו" ה"פורום" לשעבר הבהיר, שעיקר עיסוקם של הקב"טים מתנקז לתחזוקה ולהפעלה של מערך האבטחה, כאשר המשימה הראשונה היא מניעתה של הבעייה הביטחונית. דוגמה לכך ניתן לראות בפיגוע החבלני במעבר החצייה ליד "דיזנגוף סנטר" במרץ 1996. על אף האבידות הקשות בנפש, האסון היה יכול להיות הרבה יותר גדול, אילו המחבל היה מפוצץ עצמו בתוך הקניון, אך מסתבר, שכאשר הוא ראה את איש הביטחון בכניסה, חזר בו מכוונותיו ושם פעמיו למעבר החצייה. השלב הבא בעבודתו של איש הביטחון הוא איתור ואיפיון הבעייה ולשם כך איש הביטחון נעזר בטכנולוגיות חכמות, בתוכן, מערכות אזעקה ותצפיתנים. המטרה היא לסכל את האיום בעודנו באיבו. כך למשל, אם קיים חשש ממטען חבלה, המטרה היא לאתרו במהירות ולנטרלו, זאת בעזרת חבלני המשטרה.

אף כי קיימת נטייה בציבור לזלזל בעבודתם של אנשי האבטחה הבודקים את תא המטען בכניסת הרכב לחניונים, נחומסון סבור, שיש בכך אפקט הרתעתי. הוא מזכיר שהאבטחה הפיסית משתרעת על צירי העבודה וכוללת תיאומים ומיגונים מגוונים.

חלק ניכר מעבודתו של הקב"ט במיגזר הפרטי-האזרחי מוקדש לסיכול איומים פליליים. כך נחומסון. ההתמודדות מסתייעת בטכנולוגיות חכמות, לרוב מצלמות טלוויזיה במעגל סגור שגלויות רק בחלקן. האיומים הפליליים נעשים יותר ויותר מתוחכמים וכוללים גניבות של לקוחות וגניבות עובדים. כ-30% מן הגניבות מבוססות על רקע של מודיעין עיסקי, תחום מורכב ביותר, שמחייב אבטחת מידע באיכות גבוהה. יו"ר ה"פורום" לשעבר מעיד, שלמרות התחכום הטכנולוגי, הוא מצא לא פעם מידע מודיעיני מסווג תוך כדי חיטוט בפחי האשפה. פריצת מידע מתבצעת לדבריו, בין השאר, על-ידי הכנסת "סוס טרויאני", שכל-כולו שביב קטן לתוך מחשב או על-ידי השתלטות על המחשב מרחוק.

תחום עיסוק נוסף הוא "קניין רוחני" או "זכויות יוצרים". אנשי הביטחון במגזר הפרטי-האזרחי עדים לא פעם לזיופים בכל תחומי הקמעונות. נחומסון מעיד, שבעבר נתגלו לא-מעט זיופים בשוק הפלשתינאי למוצרי מזון הישראליים, בתוכם גם כאלה שחדרו למרכולים בערים הגדולות. התופעה שנצטמצמה לאחרונה בעקבות הסגרים הביטחוניים הביאה לשיתוף פעולה מוגבר עם קב"טים מחברות מזון מתחרות.

"המשימות הרובצות על הקב"ט בשוק הפרטי-האזרחי מורכבות ומחייבות נוהל אחיד בהכשרתו והפסקה של שיטות האימון הסקטוריאליות, כך מבהיר נחומסון את המסר הביטחוני שלו. האירוע הונחה במקצועיות על-ידי העיתונאי יצחק פרי, איש הרדיו ומזכ"ל "האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית".

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים