כותרת
> C;
1/1

תערוכה חדשה "שלושה בדיבור אחד"

קרא/י עוד

סיור עיתונאים לגליל העליון בתאריכים 9-11.11.2021

קרא/י עוד

חברי האיגוד- התגייסותכם הדחופה לקבלת פרסומים ליומן

קרא/י עוד

ערוץ הטלוויזיה הקהילתית בסכנת הכחדה!

קרא/י עוד

ממועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 23.1.2021

מועצת העיתונות והתקשורת למפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי:
העבר מסר ישיר מן הצמרת לשורות – זכותו וחובתו של עיתונאי להגיע לזירות עימות ולתעד תמונת מצב כמות שהיא
מועצת העיתונות והתקשורת קוראת לפיקוד המשטרה להטמיע בשורות את החובה שלא לפגוע בעיתונאי ובצלם עיתונות בעת מילוי תפקידו גם במהלך סיקור הפגנות ברחוב החרדי ובכל רחוב ברחבי המדינה. ולאחר שהציג תעודת עיתונאי.
זאת, לאחר פגיעה באיתמר כהן , כתב "חדשות כל העולם" שסיקר את פעילות המשטרה בבני ברק, הוכה קשות על ידי שוטרים ונפגע בפניו.
לדבריו, ארבעה שוטרים תקפו אותו ללא סיבה. "קיבלתי אגרופים לעין ולראש, קיבלתי חתך עמוק ליד עין ימין" סיפר "הראיתי להם תעודת עיתונאי ואמרו לי שזה לא מעניין אותם".
צוות התגובות של המועצה: זכותו וחובתו של כל עיתונאי וצלם עיתונות להביא לציבור הרחב תמונת מצב כמות שהוא גם מזירות של עימות קשה ואפילו אם התיעוד אינו מחמיא למשטרה.
להגיע למקום האירוע – לתעד ולצלם ללא פגיעה או החרמת חומרי התיעוד.
אנו קוראים למפכ"ל המשטרה. רב ניצב יעקב שבתאי להורות על כיבוד זכות זאת והמסר הישיר והדחוף שלו מתבקש בימים אלה של מתח גובר ברחובות ישראל.
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 13.1.2021

בעקבות תלונה של יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר:
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת נזף בעיתון "כלכליסט" על "פרסום בלתי אחראי"
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות נזף בעיתון כלכליסט על "פרסום בלתי אחראי" (עבירה על סעיף 2 בתקנון האתיקה של המועצה), וזאת בעקבות תלונה שהגיש יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר נגד העיתון. ההחלטה התקבלה בדעת רוב של שניים משלושת חברי ההרכב (היו"ר עו"ד חנוך קינן ואריה המר)ובהסתייגותו של גיל קיסרי.
ב-16.10.2019 התפרסמה בעמוד הראשון של העיתון כלכליסט ידיעה שעסקה בעליית שכרם של חברי הכנסת, חרף העובדה שעבדו רק חודש אחד בשנה. בגוף העמוד ותחת כותרות גדולות, כמו זו המתייחסת גם ל"ג'וב הכי משתלם", בחר העיתון לפרסם תצלומים של שני אנשים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו וח"כ מיקי זוהר.
בקובלנותו נגד העיתון, ציין זוהר, כי לבד מתצלומו, לא הוזכר שמו בגוף הידיעה אף לא פעם אחת. "מדוע דווקא אני?", שאל זוהר במהלך הדיון בבית הדין, "והלא בכנסת מכהנים 120 ח"כים. אין זאת אלא מפני שכוונת המפרסם ברורה היתה: לפגוע בי, להכפיש את שמי, כאילו אני הוא זה המוביל את חברי הכנסת בתביעתם להעלאה בלתי מוצדקת של שכרם". המתלונן קבל בעדותו, כי נחצו קווים אדומים בפרסום מושא הדיון.
משהובא דבר הגשת התלונה לידיעת כלכליסט, הגיב העיתון באמצעות פרקליטו כי לטעמו לא הופר תקנון האתיקה ומשכך נתבקשה דחיה ו/או גניזת התלונה. העיתון העדיף שלא לשלוח נציג מטעמו לדיון בבית הדין לאתיקה של המועצה, כי, כדברי בא כוח העיתון, "בנסיבות שפורטו, אין בדעתו של 'כלכליסט', ליטול חלק בהליך, על מנת לשמש בו, כניצב בהצגה". חברי ההרכב מתחו על כך ביקורת נוקבת על העיתון: "'כלכליסט', מימש את הבטחת פרקליטו, ולא הופיע. משום כך, קוים הדיון בהעדר הנילון, בצד החלטה נוקבת, כי גישה זו, של היעדרות תחת מחאה, נודף ממנה טעם לפגם, הפוגע, גם בכבודו של המוסד היושב לדין, באשר, אין הדעת נותנת הכרה על תנאי בבית הדין של מועצת העיתונות, שלפיה, היה והחלטת המועצה, להעמיד, או לא להעמיד, לדין, לא תתקבל, לא יופיע הצד המשיב לדיון. זהו טעם פסול מיסודו, ואין לייתן לו גבוי".
מועצת העיתונות מופקדת על שמירת ערכי עיתונות חופשית וטובה, ובכללם חופש המידע, חופש הביטוי וחופש הבעת הדעה... ועל כן, נכתב בפסק הדין, "בצד הנאמנות לחופש העיתונות ולזכות הציבור לדעת,- נדרשת מכל עיתונאי ועיתון, מחויבות ליושר ולהגינות, עד כדי כך, שלא יפורסמו דברים אשר, בין ביודעין ובין ברשלנות, פוגעים ואינם מדויקים.... הנאמנות לחופש העיתונות ולזכות הציבור לדעת, איננה בבחינת נדבך העומד בפני עצמו, באשר בצידו ניצבים נושאי הדגל שעניינם: יושר, אמינות ונאמנות לאמת, כמו גם דאגה מובנית לשמו ולכבודו של האדם, אשר עליו, או בגינו, מתפרסמים דברים".
"...לאור כל האמור לעיל, הגיע בית הדין, לכלל מסקנה, כי בפרסום מושא תיק זה, שוחררו חרצובות הלשון יתר על המידה, ונעברה על ידי כלכליסט, אותה עבירה המתייחסת לס' 2 לתקנות האתיקה, לעניין פרסום אחראי. – העבירה התקנונית, נעברה".
לפיכך, החליט בית הדין לנקוט נגד כלכליסט צעד של נזיפה.
עדיין בית דין שאריה המר ז"ל, חבר הנהלת האיגוד, הספיק לשבת בו. יהי זכרו ברוך.
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 10.1.2021

מועצת העיתונות קוראת למשרד המשפטים לבטל לאלתר את זימונו של העיתונאי קלמן ליבסקינד לחקירת מח"ש
נשיאת מועצת העיתונות, כב' השופטת בדימוס דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, קוראים לצמרת משרד המשפטים להורות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבטל לאלתר את זימונו של העיתונאי קלמן ליבסקינד למשרדיה לצורך חקירה.
זאת, בהמשך למעצרו של אחד הבלשים שהיו מעורבים באירוע בו נהרג אהוביה סנדק ז"ל ולאחר שליבסקינד הביא ב"מעריב"את גירסתו של אחד הבלשים המעורבים בפרשה. הבלש נעצר בחשד לשיבוש מהלכי חקירה.
דיווח עיתונאי והמידע שבידי העיתונאי שהביאו, אינם נושא לחקירה. לא במשטר דמוקרטי תקין בו חופש העיתונות וחיסיון עיתונאי הוא ערך נשמר על ידי כל הרשויות – כולל המחלקה לחקירות שוטרים.
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 03.01.2021

מועצת העיתונות והתקשורת קוראת לפיקוד המשטרה:
לבחון תחילה את הצהרת העיתונאי לפני הרחקתו
נוכח ניסיון ההרחקה של כתב "הארץ", העיתונאי יהושע (ג'וש) בריינר, מזירת הפגנה בעת שסיקר מקרוב את הנעשה, וזאת גם כשחזר והצהיר כי הוא נמצא במקום במסגרת עבודתו העיתונאית, קוראת מועצת העיתונות לפיקוד המשטרה לתדרך את השוטרים בשטח לבחון תחילה את הצהרת העיתונאי, לפני שהם פותחים בניסיון להרחיקו מן השטח.
אם נמצאה בידו תעודה המעידה על מקצועו – יש להניח לו להמשיך במלאכת הסיקור ללא הפרעה נוספת, זאת גם כשהסיקור מן השטח אינו מחמיא לפעילות המשטרה.
המועצה מדגישה כי ככל שהמשבר הכלכלי-בריאותי-ממשלי מחריף ומוצא ביטוי בהפגנות שטח ובמשבר חברתי רצוף עימותים וחסר תקדים – כך מוטלת על העיתונאים והעיתונאיות בשטח משימה מאתגרת יותר, שהיא גם שליחות ציבורית חיונית לריקמת החיים הדמוקרטיים בישראל: להביא במילים ובצילום את תמונת המצב כמות שהיא.
על המשטרה לכבד זאת גם בתרחישים טעוני מתחים ולהטמיע את המסר בשורותיה.

הודעה לעיתונות 15.12.2020

אגודת העיתונאים בתל אביב חזרה לשורות מועצת העיתונות והתקשורת.
אגודת העיתונאים בתל אביב חזרה לשורות מועצת העיתונות והתקשורת, במהלך ישיבה סוערת במליאת המועצה, שהתקיימה אמש ב"זום "(4), שם הצביעו ברובם של 38 על קבלתו, 12 נגד ו 14.12.2020 נמנעו.
העמותה, שהייתה בין מקימי המועצה, פרשה מהמועצה בשנת 2012 עקב סכסוך עם הנשיא, השופטת בדימוס דליה דורנר, שנבחרה אז לקדנציה שלישית.
הצבעה נוספת התקיימה על הצעת ארגון העיתונאים לשכור תמורה לביצוע המלצות ועדה אסטרטגית שבראשה עמדה חברת המועצה ענת סרגוסטי.
ההמלצות מפיצות שורה רחבה של דרכים להמשך פעילותה של המועצה כנגד האתגרים העומדים בפני התקשורת בישראל.
נשיא המועצה הציע, מנגד, כי מנכ"ל המועצה וצוות מתנדבים יפעלו במשותף למימוש ההצעות.
28 משתתפי האסיפה הצביעו להצעת הנשיא, 18 להצעת ארגון העיתונות.
מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום: ״קיימנו ישיבה סוערת, בה נלקחו 66 מתנדבים פעילים ואכפתיים, בהם נציגי אגודת העיתונאים בירושלים, ארגון העיתונאים, התאחדות העיתונאים בתל אביב, נציגי איחוד ישראל. לעיתונות תקופתית, האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית וגם נציגי ה- מו״לים, העורכים הראשיים ונציגי הציבור - כולם מבקשים להוסיף ולפעול לקידום מטרות המועצה והטמעת כללי האתיקה בקרב ציבור העיתונאים. אנו נמשיך לפעול יחד להמשך קידום מטרות המועצה ".
???? אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת בישראל
עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים