כותרת
> C;
1/1

מועצת העיתונות מביעה את צערה על מותה של עיתונאית פלסטינית

קרא/י עוד

"רוח הדברים" תערוכה חדשה בגלריית טובה אוסמן. הנעילה ב-1.06.2022

קרא/י עוד

האמנית רחלי רוגל מציגה תערוכה בקיבוץ מגן על השכול. הנעילה ב-28.05.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים לפורטוגל 27/6/2022 - 4/7/2022 (8 ימים, 7 לילות)

קרא/י עוד

ממועצת העיתונות והתקשורת

הודעת מועצת העיתונות 12.05.2022

מועצת העיתונות מביעה את צערה על מותה של עיתונאית פלסטינית במהלך חילופי אש עם חמושים

נשיא המועצה השופט בדימוס חנן מלצר: "גם בתרחישים קשים של עימות עם חמושים יש לנקוט בכל אמצעי אפשרי כדי למנוע פגיעה במי שניתן לזהותו כעיתונאי"

מועצת העיתונות והתקשורת בישראל מביעה את צערה העמוק על מותה של כתבת אל ג׳זירה שירין אבו עאקלה ופציעת עיתונאים אחרים במהלך חילופי אש בין חמושים פלסטינים וכוחות צה״ל בג׳נין אמש.

נשיא המועצה השופט בדימוס חנן מלצר: "גם בתרחישים קשים של עימות עם חמושים יש לנקוט בכל אמצעי אפשרי כדי למנוע פגיעה במי שניתן לזהותו כעיתונאי".

המועצה קוראת לכוחות הביטחון לבדוק את נסיבות הפגיעה בכתבת והאם נפגעה מאש פלסטינית. יש לצפות כי הרשות הפלסטינית תגיב בחיוב להצעת דובר צה״ל לערוך ברור משותף כדי להגיע לחקר האמת.

הודעת מועצת העיתונות 12.04.2022

נשיא מועצת העיתונות השופט בדימוס חנן מלצר דחה אתמול את הדרישה להטיל רגולציה נוספת על התקשורת בישראל בעקבות סיקור פיגוע הטרור בתל אביב.

זאת במהלך שתי ישיבות – האחת עם שר התקשורת יועז הנדל בלשכתו. השנייה בישיבת ועדות הכנסת – בטחון פנים ו-כלכלה.

נשיא המועצה: "אנו חיים במציאות חדשה של הרשתות החברתיות שעליהן אין כל רגולציה.

מול גלי השמועות – כלי התקשורת הקלאסיים שיש להם עורך -הדיווחים שלהם פועלים להרגיע שמועות שווא ברשת. יש לציבור זכות לדעת – ואם התקשורת הקלאסית לא תדווח – המסר יבוא מן הרשתות".

הדגיש השופט בדימוס מלצר: "תפקיד התקשורת לשקף את המציאות. אם מה שנראה במראה לא תקין – יש קולות הקוראים לנפץ אותה. נראה כי כדי לחפות על דברים שלא היו תקינים באירוע מפנים זרקור לתקשורת. הפתרון הוא רגולציה עצמית – תנו לנו הזדמנות לעשותה".

ממלאת מקום הנשיא עו"ד ארנה לין: גובשו במועצה במהלך כהונת השופטת בדימוס דליה דורנר כללים למצב לחימה. גובש ממשק אופטימלי בין זרועות הביטחון לבין המועצה כשהזירה פתוחה לעיתונאים. כן, אנחנו נעשה את הרגולציה שלנו".

הדגישה לין: מועצת העיתונות היא זו שאחראית על רגולציה פנימית על עיתונאים. תוצאה טובה של סיקור אירוע טרור חייבת להסתמך על שיתוף פעולה אמין בין רשויות הבטחון הרלוונטיות לבין גופי תקשורת כדי שאזרחי המדינה ידעו על מי ניתן לסמוך.

אם הזירה תהיה סגורה או לא זו- החלטה של רשויות הבטחון. אנחנו יודעים איך לעבוד בזירות סגורות ובשת״פ עם המשטרה ואם יש בעיה מזמנים דיון מיד כפי שהיה לאחרונה כשהנשיא ואני היינו בפגישה עם המפכ״ל.

וגם אם הזירה נסגרת יש צורך לייצר דיווח אמין ושקוף ככל האפשר עם גופי התקשורת.

המטרה של כולנו צריכה להיות תקשורת אמינה אחראית ושקופה ככל שניתן".

חברת נשיאות מועצת העיתונות ד״ר ענת פלג ציינה כי באף מדינה מערבית אין רגולציה על סיקור עיתונאי של פיגועי טרור.

עם זאת הן רשות השידור הבריטית B.B.C , האיחוד האירופי וארגון יוניצף חיברו תקנוני אתיקה המאזנים בין חופש העיתונות לבין הזכות לביטחון והצורך להתחשב בזכות הנפגעים ובני משפחותיהם לפרטיות וברגשות הציבור. במדינות רבות אף נכתבו ספרי הדרכה וקורסים לעיתונאים לסיקור מצבי קיצון.

פלג דיווחה על מסמכים שמציגים סיקור אירועי טרור בעולם – "באף מקום בדמוקרטיה אין רגולציה כופה".

חבר המועצה - נציג הנהלת אגודת העיתונאים ירושלים - חיים שיבי: סעיף 11 לתקנון האתיקה של המועצה קובע: בדיווחים על אסונות, תאונות, אירועי אלימות או מלחמה – יש לאזן בין העניין הציבורי שבדיווח מלא לבין המחויבות לנהוג ברגישות ובחמלה כלפי קורבנות, נפגעים, מעורבים ובני משפחותיהם".

והדגיש: "נמשיך להטמיע את המסר הזה בקרב התקשורת ונבחן גם את הצורך להרחיבו בהתאם לנסיבות בישיבה מיוחדת של המועצה".

מועצת העיתונות רואה בצער רב את פרישת ארגון העיתונאים (יום ראשון 20.02.2022)

עזיבתו של ארגון העיתונאים שבאה מיד לאחר שהנשיא מלצר זכה לאמון ברוב גדול של חברי המועצה - אינה מהלך דמוקרטי.
המועצה קוראת לחברות וחברי הארגון לחזור לשורות העשייה המשותפת והמאבק להגנת חופש העיתונות וקיום תקשורת מקצועית ואתית.
מועצת העיתונות והתקשורת שרק לאחרונה הצטרפו אליה גופי תקשורת נוספים גדולים ומשפיעים - מעריב , ג׳רוזלם פוסט, וואלה ו- 3 תחנות של רדיו אזורי - מקווה לבשר על הצטרפויות נוספות בקרוב.
המועצה תמשיך לפעול בנחישות בהובלת הנשיא השופט בדימוס חנן מלצר.זאת תוך התמקדות ביעדים עדכניים של קידום המקצוע שהוא שליחות.

הודעה משותפת : משטרת ישראל ומועצת העיתונות בישראל (הועלה לאתר בתאריך 17.01.2022)

מפכ״ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי נפגש ביום חמישי ( 13.1.2022 ) עם נשיא מועצת העיתונות בישראל, שופט בית המשפט העליון בדימוס חנן מלצר וממלאת מקומו עורכת הדין ארנה לין , וזאת לבקשתם. הפגישה התקיימה לאור שני מקרים שהתרחשו לאחרונה שבהם שני עיתונאים עוכבו לחקירה למרות שלטענתם נאמר לשוטרים כי הם עיתונאים.

נשיא מועצת העיתונות בישראל הודיע למפכ״ל כי אין מקום שהמשטרה תעכב או תעצור עיתונאים בעת שהם מבצעים את שליחותם העיתונאית ומזדהים כעיתונאים. בהקשר זה השופט מלצר הזכיר כי קיים נוהל בנושא שהוצע על ידי המשטרה וגם אושר בבג״ץ ( בעתירה שהוגשה על ידי ארגון העיתונאים - בג״ץ 6192/17 ) .
עוד מסר השופט מלצר כי לכאורה בעיכוב שני העיתונאים - המשטרה לא עמדה בדרישות הנוהל הנ״ל. לפיכך מועצת העיתונות ביקשה שהמפכ״ל ירענן את הוראות הנוהל וייוודא כי כל גורמי המשטרה יכירו את הנוהל הנ״ל ויפעלו על פיו מעתה ואילך .
מפכ״ל המשטרה הודיע בשיחה כי יפעל להטמעת הנוהל וליידוע כל השוטרים לגביו.
המפכ״ל אף אישר כי מכאן ולהבא כל עיכוב של עיתונאי , אם ידרש על פי תנאי הנוהל , יאושר מראש על ידי קצין בדרגת תת ניצב לפחות , כקבוע בנוהל.
לצד זה מפכ״ל המשטרה העלה לפני מלצר ולין שורה של הצעות לשיפור העבודה של העיתונאים בשטח בעתיד , מבלי שהדבר ייפגע בפעילות המשטרה , בחופש העיתונות , ובנוהל , והכל בדגש על זירות פליליות ואירועי הפרות סדר.
בין היתר הציע המפכ״ל אמצעים שראוי להכניסם בעתיד - לשם זיהוי העיתונאים באמצעות אפוד זוהר ותעודת עיתונאי מסודרת ומאושרת על דש האפוד בזמן הסיקור בזירה.
המפכ״ל ציין כי המשטרה רואה חשיבות גדולה בעבודתם של העיתונאים והתקשורת בכלל במדינה דמוקרטית והדגיש כי בין משטרת ישראל לבין ארגוני העיתונאים קיימים קשרים רציפים על בסיס יום יומי. כל פנייה מצד נציגי הארגונים לדוברות המשטרה מטופלת ונבדקת בזמן אמת.
מפכ״ל המשטרה פירט לפני מלצר ולין את הסכנות בהמצאות של עיתונאים בזירות המטופלות על ידי המשטרה ואת החובה של העיתונאים להשמע להוראות המשטרה בזירות השונות והבהיר כי גורמי המשטרה פועלים בשטח כדי לשמור על שלומם של העיתונאים.
מלצר ולין הודו למפכ״ל על הפגישה וביקשו שלא רק שהמשטרה תקפיד על הפעלת הנוהל , אלא גם תסייע בשמירת שלומם של העיתונאים מפני התנפלויות של גורמים שונים לא משטרתיים בשטח.
כמו כן הוסכם שהצדדים יבחנו יחד את ההצעות שהועלו על ידי המפכ״ל וימשיכו לקיים מפגשים לטובת כלל הציבור מתוך רצון לחזק את הקשר בין כלל העיתונאים לבין משטרת ישראל כדי לטייב את עבודתו של כל גורם משני הצדדים.

הודעה לעיתונות של מועצת העיתונות 30.11.2021

מועצת העיתונות והתקשורת בישראל (להלן גם "המועצה") מתכבדת למסור כי הקבוצה הכוללת את העיתונים: "מעריב" ו"ג'רוזלם פוסט", אתר החדשות: "וואלה!", תחנות הרדיו: FM 103 ("רדיו ללא הפסקה"), "אקו 99" ו"צפון ללא הפסקה" –

הודיעה על הצטרפותם למועצת העיתונות והתקשורת בישראל.

המועצה מקדמת את כניסתם למסגרתה בברכה וקוראת לגופי תקשורת נוספים, שעדיין אינם חברים במועצה, להצטרף לשורותיה.

נשיא המועצה, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופט (בדימ') חנן מלצר, הוסיף בהקשר זה:

נמשיך לשלב ידיים – מוציאים לאור, שלוחים-נבחרים של ארגונים ואגודות עיתונאים ונציגי ציבור, כדי לשמור על חופש העיתונות ולהטמיע את תקנון האתיקה של המועצה ואת אכיפתו.

הדבר ייעשה לשם מילוי הצורך בכלי תקשורת אמינים, מקצועיים ואתיים וכדי לשרת את זכות הציבור לדעת ולהביא לקהל בישראל את תמונת המציאות, כפי שהיא.

הודעה לעיתונות 23.1.2021

מועצת העיתונות והתקשורת למפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי:
העבר מסר ישיר מן הצמרת לשורות – זכותו וחובתו של עיתונאי להגיע לזירות עימות ולתעד תמונת מצב כמות שהיא
מועצת העיתונות והתקשורת קוראת לפיקוד המשטרה להטמיע בשורות את החובה שלא לפגוע בעיתונאי ובצלם עיתונות בעת מילוי תפקידו גם במהלך סיקור הפגנות ברחוב החרדי ובכל רחוב ברחבי המדינה. ולאחר שהציג תעודת עיתונאי.
זאת, לאחר פגיעה באיתמר כהן , כתב "חדשות כל העולם" שסיקר את פעילות המשטרה בבני ברק, הוכה קשות על ידי שוטרים ונפגע בפניו.
לדבריו, ארבעה שוטרים תקפו אותו ללא סיבה. "קיבלתי אגרופים לעין ולראש, קיבלתי חתך עמוק ליד עין ימין" סיפר "הראיתי להם תעודת עיתונאי ואמרו לי שזה לא מעניין אותם".
צוות התגובות של המועצה: זכותו וחובתו של כל עיתונאי וצלם עיתונות להביא לציבור הרחב תמונת מצב כמות שהוא גם מזירות של עימות קשה ואפילו אם התיעוד אינו מחמיא למשטרה.
להגיע למקום האירוע – לתעד ולצלם ללא פגיעה או החרמת חומרי התיעוד.
אנו קוראים למפכ"ל המשטרה. רב ניצב יעקב שבתאי להורות על כיבוד זכות זאת והמסר הישיר והדחוף שלו מתבקש בימים אלה של מתח גובר ברחובות ישראל.
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 13.1.2021

בעקבות תלונה של יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר:
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת נזף בעיתון "כלכליסט" על "פרסום בלתי אחראי"
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות נזף בעיתון כלכליסט על "פרסום בלתי אחראי" (עבירה על סעיף 2 בתקנון האתיקה של המועצה), וזאת בעקבות תלונה שהגיש יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר נגד העיתון. ההחלטה התקבלה בדעת רוב של שניים משלושת חברי ההרכב (היו"ר עו"ד חנוך קינן ואריה המר)ובהסתייגותו של גיל קיסרי.
ב-16.10.2019 התפרסמה בעמוד הראשון של העיתון כלכליסט ידיעה שעסקה בעליית שכרם של חברי הכנסת, חרף העובדה שעבדו רק חודש אחד בשנה. בגוף העמוד ותחת כותרות גדולות, כמו זו המתייחסת גם ל"ג'וב הכי משתלם", בחר העיתון לפרסם תצלומים של שני אנשים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו וח"כ מיקי זוהר.
בקובלנותו נגד העיתון, ציין זוהר, כי לבד מתצלומו, לא הוזכר שמו בגוף הידיעה אף לא פעם אחת. "מדוע דווקא אני?", שאל זוהר במהלך הדיון בבית הדין, "והלא בכנסת מכהנים 120 ח"כים. אין זאת אלא מפני שכוונת המפרסם ברורה היתה: לפגוע בי, להכפיש את שמי, כאילו אני הוא זה המוביל את חברי הכנסת בתביעתם להעלאה בלתי מוצדקת של שכרם". המתלונן קבל בעדותו, כי נחצו קווים אדומים בפרסום מושא הדיון.
משהובא דבר הגשת התלונה לידיעת כלכליסט, הגיב העיתון באמצעות פרקליטו כי לטעמו לא הופר תקנון האתיקה ומשכך נתבקשה דחיה ו/או גניזת התלונה. העיתון העדיף שלא לשלוח נציג מטעמו לדיון בבית הדין לאתיקה של המועצה, כי, כדברי בא כוח העיתון, "בנסיבות שפורטו, אין בדעתו של 'כלכליסט', ליטול חלק בהליך, על מנת לשמש בו, כניצב בהצגה". חברי ההרכב מתחו על כך ביקורת נוקבת על העיתון: "'כלכליסט', מימש את הבטחת פרקליטו, ולא הופיע. משום כך, קוים הדיון בהעדר הנילון, בצד החלטה נוקבת, כי גישה זו, של היעדרות תחת מחאה, נודף ממנה טעם לפגם, הפוגע, גם בכבודו של המוסד היושב לדין, באשר, אין הדעת נותנת הכרה על תנאי בבית הדין של מועצת העיתונות, שלפיה, היה והחלטת המועצה, להעמיד, או לא להעמיד, לדין, לא תתקבל, לא יופיע הצד המשיב לדיון. זהו טעם פסול מיסודו, ואין לייתן לו גבוי".
מועצת העיתונות מופקדת על שמירת ערכי עיתונות חופשית וטובה, ובכללם חופש המידע, חופש הביטוי וחופש הבעת הדעה... ועל כן, נכתב בפסק הדין, "בצד הנאמנות לחופש העיתונות ולזכות הציבור לדעת,- נדרשת מכל עיתונאי ועיתון, מחויבות ליושר ולהגינות, עד כדי כך, שלא יפורסמו דברים אשר, בין ביודעין ובין ברשלנות, פוגעים ואינם מדויקים.... הנאמנות לחופש העיתונות ולזכות הציבור לדעת, איננה בבחינת נדבך העומד בפני עצמו, באשר בצידו ניצבים נושאי הדגל שעניינם: יושר, אמינות ונאמנות לאמת, כמו גם דאגה מובנית לשמו ולכבודו של האדם, אשר עליו, או בגינו, מתפרסמים דברים".
"...לאור כל האמור לעיל, הגיע בית הדין, לכלל מסקנה, כי בפרסום מושא תיק זה, שוחררו חרצובות הלשון יתר על המידה, ונעברה על ידי כלכליסט, אותה עבירה המתייחסת לס' 2 לתקנות האתיקה, לעניין פרסום אחראי. – העבירה התקנונית, נעברה".
לפיכך, החליט בית הדין לנקוט נגד כלכליסט צעד של נזיפה.
עדיין בית דין שאריה המר ז"ל, חבר הנהלת האיגוד, הספיק לשבת בו. יהי זכרו ברוך.
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 10.1.2021

מועצת העיתונות קוראת למשרד המשפטים לבטל לאלתר את זימונו של העיתונאי קלמן ליבסקינד לחקירת מח"ש
נשיאת מועצת העיתונות, כב' השופטת בדימוס דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, קוראים לצמרת משרד המשפטים להורות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבטל לאלתר את זימונו של העיתונאי קלמן ליבסקינד למשרדיה לצורך חקירה.
זאת, בהמשך למעצרו של אחד הבלשים שהיו מעורבים באירוע בו נהרג אהוביה סנדק ז"ל ולאחר שליבסקינד הביא ב"מעריב"את גירסתו של אחד הבלשים המעורבים בפרשה. הבלש נעצר בחשד לשיבוש מהלכי חקירה.
דיווח עיתונאי והמידע שבידי העיתונאי שהביאו, אינם נושא לחקירה. לא במשטר דמוקרטי תקין בו חופש העיתונות וחיסיון עיתונאי הוא ערך נשמר על ידי כל הרשויות – כולל המחלקה לחקירות שוטרים.
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת

הודעה לעיתונות 03.01.2021

מועצת העיתונות והתקשורת קוראת לפיקוד המשטרה:
לבחון תחילה את הצהרת העיתונאי לפני הרחקתו
נוכח ניסיון ההרחקה של כתב "הארץ", העיתונאי יהושע (ג'וש) בריינר, מזירת הפגנה בעת שסיקר מקרוב את הנעשה, וזאת גם כשחזר והצהיר כי הוא נמצא במקום במסגרת עבודתו העיתונאית, קוראת מועצת העיתונות לפיקוד המשטרה לתדרך את השוטרים בשטח לבחון תחילה את הצהרת העיתונאי, לפני שהם פותחים בניסיון להרחיקו מן השטח.
אם נמצאה בידו תעודה המעידה על מקצועו – יש להניח לו להמשיך במלאכת הסיקור ללא הפרעה נוספת, זאת גם כשהסיקור מן השטח אינו מחמיא לפעילות המשטרה.
המועצה מדגישה כי ככל שהמשבר הכלכלי-בריאותי-ממשלי מחריף ומוצא ביטוי בהפגנות שטח ובמשבר חברתי רצוף עימותים וחסר תקדים – כך מוטלת על העיתונאים והעיתונאיות בשטח משימה מאתגרת יותר, שהיא גם שליחות ציבורית חיונית לריקמת החיים הדמוקרטיים בישראל: להביא במילים ובצילום את תמונת המצב כמות שהיא.
על המשטרה לכבד זאת גם בתרחישים טעוני מתחים ולהטמיע את המסר בשורותיה.

הודעה לעיתונות 15.12.2020

אגודת העיתונאים בתל אביב חזרה לשורות מועצת העיתונות והתקשורת.
אגודת העיתונאים בתל אביב חזרה לשורות מועצת העיתונות והתקשורת, במהלך ישיבה סוערת במליאת המועצה, שהתקיימה אמש ב"זום "(4), שם הצביעו ברובם של 38 על קבלתו, 12 נגד ו 14.12.2020 נמנעו.
העמותה, שהייתה בין מקימי המועצה, פרשה מהמועצה בשנת 2012 עקב סכסוך עם הנשיא, השופטת בדימוס דליה דורנר, שנבחרה אז לקדנציה שלישית.
הצבעה נוספת התקיימה על הצעת ארגון העיתונאים לשכור תמורה לביצוע המלצות ועדה אסטרטגית שבראשה עמדה חברת המועצה ענת סרגוסטי.
ההמלצות מפיצות שורה רחבה של דרכים להמשך פעילותה של המועצה כנגד האתגרים העומדים בפני התקשורת בישראל.
נשיא המועצה הציע, מנגד, כי מנכ"ל המועצה וצוות מתנדבים יפעלו במשותף למימוש ההצעות.
28 משתתפי האסיפה הצביעו להצעת הנשיא, 18 להצעת ארגון העיתונות.
מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום: ״קיימנו ישיבה סוערת, בה נלקחו 66 מתנדבים פעילים ואכפתיים, בהם נציגי אגודת העיתונאים בירושלים, ארגון העיתונאים, התאחדות העיתונאים בתל אביב, נציגי איחוד ישראל. לעיתונות תקופתית, האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית וגם נציגי ה- מו״לים, העורכים הראשיים ונציגי הציבור - כולם מבקשים להוסיף ולפעול לקידום מטרות המועצה והטמעת כללי האתיקה בקרב ציבור העיתונאים. אנו נמשיך לפעול יחד להמשך קידום מטרות המועצה ".
????
אמיר רוזנבליט
דובר מועצת העיתונות והתקשורת בישראל
עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים