כותרת
> C;
1/1

אירועי תרבות דצמבר 2021 וינואר 2022

קרא/י עוד

ערוץ הטלוויזיה הקהילתית בסכנת הכחדה!

קרא/י עוד

יומן האיגוד לשנת 2021-2020 זמין לאיסוף במשרדי האיגוד

קרא/י עוד

ניצב שחר איילון: ״הפשיעה הקלאסית״ בירידה

בשנים האחרונות מסתמנת מגמת ירידה בהיקף כמות התיקים הפליליים הקשורים ב"פשיעה קלאסית". "בִּשלוש השנים האחרונות חלה ירידה של 30 אחוז בפריצות לדירות ושל 32 אחוז בגניבות כלי-רכב", מציין ניצב שחר איילון, מפקדהמשטרה במחוז תל-אביב

מאת: בילי פרנקל

חברי האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית נפגשו ב-2 באוגוסט 2009 עם מפקד מחוז תל-אביב, ניצב שחר איילון. בפגישה סקר ניצב איילון את עיקרי הפעילות העיקרית במחוז ואתהמשימות, שעימן מתמודדים השוטרים. האירוע התקיים במטה מחוז תל-אביב, בדרום העיר.

ניצב איילון, בן 55, הינו ספורטאי מצטיין, שייצג את מדינת ישראל בתחרויות רבות ושהה עם נבחרת ישראל באולימפיאדת מינכן בזמן רצח הספורטאים. הוא בוגר קורס קצינים בבה"ד 1 וקורס מ"פים.

בשנים 1981-80 עבר הסבה למשטרה הכחולה, השתתף בקורס קצינים ייעודי ולאחריו בקורס מתקדם ופו"מ במשטרה.

משטרת תל-אביב היא הותיקה שבין המשטרות בישראל. היא הוקמה בשנת 1921, על-ידי ראש העיר מאיר דיזנגוף ובאישור המנדט הבריטי. בימים ההם היה הכול קטן יותר. בינתיים גדלה העיר הקטנה ובקרבתה התפתחו ערים ויישובים לרוב, עד שנהפכה למטרופולין הגדול והעמוס שהיא היום.

כיום, מחוז תל-אביב הוא המחוז בעל השטח הקטן ביותר אך עם צפיפות האוכלוסין הגדולה ביותר מבין מחוזות משטרת ישראל. 22 הרשויות המקומיות הכלולות בו, מחולון בדרום ועד רשפון בצפון, מחולקות לארבעה מרחבים.

איילון מספר, שמדובר במחוז מעורב ומורכב, המאופיין בצפיפות גבוהה, בפערים כלכליים גדולים ובתיירות ענפה. 1.2 מיליון תושביו מחזיקים כחצי מיליון כלי-רכב, וכמיליון כלי-רכב נכנסים ויוצאים מתחומיו מדי-יום. בשל רצועת החוף מחזיקה המשטרה, בנוסף לתפקידיה ה"רגילים", גם רצועת שיטור ימי וב״שדה דב״- ביקורת גבולות.

לטענת איילון, בשנים האחרונות מסתמנת מגמת ירידה בהיקף כמות התיקים הפליליים הקשורים ב"פשיעה קלאסית". "בִּשלוש השנים האחרונות חלה ירידה של 30 אחוז בפריצות לדירות ושל 32 אחוז בגניבות כלי-רכב", סיפר. "בשנים 1999-1998 דיווחו 30 אלף עסקים על פריצות, ואילו בשנים האחרונות דיווחו על עשרת אלפים בלבד", הוסיף איילון, שמעריך כי בעסקים יש רמת דיווח גבוהה.

הירידה בעבירות רכוש מוסברת על-ידו בשיפור שחל באמצעי המיגון, בעיקר בעסקים, וכן בשינוי שחל בסגנון הפשיעה עצמו. "הפשיעה מתמקדת היום יותר בהונאה, ברמאות, בהימורים, בסמים. היום אנשים מבינים, שכך אפשר לעשות יותר כסף, מבלי להתאמץ ולקום מהכיסא."

בין -היתר דיווח איילון על פענוח העוקץ הניגרי, שסוּקר בהרחבה יתרה באמצעי-התקשורת, במסגרתו נעצרו 11 חשודים בחשד להונאת קשישים בארצות-הברית. ניכר כי הוא התגאה בעבודת המעקב, שהתאפשרה בזכות המצלמות ששמה המשטרה בדירה, שנשכרה לצורך ביצוע העוקץ.

בסרטי המעקב נראים החשודים מתקשרים לאנשים בארצות-הברית ומיידעים אותם כי זכו בהגרלה, אולם הם נדרשים לשלם מס של כמה אלפי דולרים. כדי להרגיע את הספקות, הם נתנו להם מספרי טלפון של גורמים רשמיים לכאורה בארצות-הברית, דוגמת מס-הכנסה או המשרד שערך את ההגרלה. לאמיתו של דבר, המתקשר הופנה מבלי ידיעתו בחזרה אל אותו המשרד ממש, שם שבוּ ואישרו העוקצים את זכייתו. באופן זה הם הצליחו לשלשל לכיסם שני מיליון דולרים.

בהמשך פירט איילון את ההתמודדות המשטרתית עם תאונות-הדרכים, נושא שלדבריו ממוקם במקום הראשון מבחינת החשש של האזרחים. "מספר ההרוגים בתאונות-דרכים בארצות-הברית הוא פי שלושה מאשר בישראל", למרות ששם הכבישים טובים יותר, הנהגים רגועים יותר וכלי-רכב טובים יותר״, אמר. ההסבר לכך, לדבריו, נובע מן העובדה, שבארצות-הברית יש יותר מכוניות לאנשים, וכל נהג גומע יותר קילומטרים.

איילון הוסיף, שחלה בארץ ירידה במספר תאונות-הדרכים, למרות שכמות כלי-הרכב ממשיכה לעלות, והוא מקווה לירידה מ-520 תאונות-דרכים בשנה בעבר ל-400 תאונות-דרכים השנה. עם-זאת ציין, שנהיגה בשכרות היא דווקא תופעה ההולכת וגדלה – במבצע שערכה המשטרה שבוע קודם-לכן, נעצרו 45 שיכורים. הפתרון לעמדתו הוא החמרת הענישה.

במקום השני מבחינת חששות האזרחים ממוקם, לדבריו, החשש מאלימות ומתקיפות. "המאבק באלימות הוא אחד הדברים המרכזיים, שבו אנחנו מתמקדים״, הדגיש. ״מאז 2006 חלה ירידה של 13 אחוז בתחום הזה, אך אנחנו עדיין רחוקים מהרף שנקבע – ירידה של 30 אחוז.״

האמצעים, שבהם משתמשת המשטרה למיגור התופעה, מגוונים, ואיילון סיפר, שבאזור המועדונים ביד-חרוצים, שאליו מגיעים צעירים מכל הארץ, נסגר האיזור לכניסת כלי-רכב, נמנעת מכירת אלכוהול משעות מסוימות, ומועדונים נאלצים להיסגר מוקדם. באופן זה, לדבריו, "הוכח שבאמצעים משטרתיים אִפשר להפחית את רמות האלימות."

אמצעי מרכזי נוסף, שמשמש לדבריו את המשטרה לפענוח פשיעה בתחום, הוא מצלמות-האבטחה הממוקמות במקומות דוגמת מועדונים ופיצוציות. את חזון האח הגדול שלו- רישות המחוז כולו במצלמות, הוא שואב מערים דוגמת לונדון, שהובילה את הנושא, ופריז, שבה כבר יש 16 אלף מצלמות. אמצעים נוספים שמנה הם שימוש ב-DNA ובמאגר טביעות-האצבע, שכיום מכיל 900 אלף טביעות.

לבסוף התייחס איילון בחיוב להחלטה על הקמת משטרה עירונית. נושא זה נדון בימים אלה בוועדת השרים, שהוקמה ביולי האחרון ושאמורה להחליט איך בדיוק ייראה כוח-השיטור העירוני, והאם יוכפף רק לראשי הרשויות המקומיות, או גם למשטרה ולמשרד לביטחון הפנים. "ברמה המקומית- זה טוב שתהיה תוספת של שוטרים, הוסיף. ״אנחנו מחכים להחלטת הוועדה בעניין. בגדול, סמכויות-המעצר יישמרו רק בידי השוטרים. הכיוון שלנו הוא משטרה עירונית-מקומית, שתיישם את סדרי-העדיפויות של הרשות."

האמנם ״הפשיעה הקלאסית״ באמת בירידה? לאחר הפגישה התעוררה התחושה, שלינץ' בחופי-הים של תל-אביב, גופה מבותרת בפח-אשפה בבני-ברק, חיסולים של העולם-התחתון ברחובות ובני-נוער שנורים למוות במרכז הומו-לסבי במרכז העיר– אין הם מדאיגים את איילון יותר מדיי. העיקר שהמספרים מראים, כי ״הפשיעה הקלאסית" נמצאת במגמת ירידה.

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים