כותרת
> C;
1/1

ישיבת-מליאה חגיגית של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

האמנית חנה פלצר: "הפסלים נבראו מעמקי נשמתי". 9.06.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים בשפרעם ביום שלישי ה- 19.7.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים לפורטוגל 27/6/2022 - 4/7/2022 (8 ימים, 7 לילות)

קרא/י עוד

פנתר כפול

אנו עדים באחרונה לתופעה של פוליטיקאים, המבקשים לעורר שוב את השד העדתי מרבצו, אף שמצבם של בני עדות-המזרח היום כלל אינו דומה לזה שהיה בשנות ה-70, בעת מחאת "הפנתרים השחורים", שלדעת רבים הייתה מוצדקת ונכונה בעת ההיא. המחזה "פנתר כפול", המועלה בימים אלו בתיאטרון בית ליסין, מספר את סיפור מחאתם של "הפנתרים השחורים".

מאת: מאיר חוטקובסקי

היום כל המגזרים במדינה נהנים משוויון-הזדמנויות כמעט מלא למימוש עצמי ולמימוש כלכלי, ללא תלות ברקע אישי. אך בשנות ה-70 היה הכול שונה, ועל רקע של קיפוחם של בני עדות-המזרח, של הזנחה ושל התעלמות מצד הנהגת המדינה, קמה תנועת הפנתרים השחורים, שיצאו במחאה לרחובות, והתעמתו עם המשטרה, שנהגה בהם באלימות יוצאת-דופן, שכללה מעקבים, מעצרים, עינויים בחקירות ובמכות.

חמישים שנה אחר-כך כתב יואב שוטן-גושן את המחזה פנתר כפול, לאחר שמנהלת התיאטרון, ציפי פינס, אישרה את הצגתו, כשלמדה בפליאה, שמעולם לא נעשתה הצגה על הפנתרים. ביים: נועם שמואל.

גיבור המחזה הוא העבריין יעקב אלבז (השחקן יורם טולדנו), ששימש כמודיע משטרתי, והוא נקרע בין שני עולמות: עולם-הפשע, שממנו התפרנס, ועולמם של הפנתרים השחורים, שעמו הוא מזדהה כאחד שעובר את המצוקות שהם חווים. המחזה מבוסס על דמויות אמיתיות, שחלקן כבר הלכו לעולמן, ביניהן: אברהם תורג'מן (ניסו כאביה), סעדיה מרציאנו (שלמה טפיארו), צ'רלי ביטון (אור בן-מלך), ראובן אברג'יל (טל דנינו), ויקי אמסלם (יעל בר-שביט) ועוד. כדי להעצים את הקשר למאורעות האמיתיים, מגובה המחזה בחומרי-ארכיון ובפרוטוקולים סודיים של משרדי-הממשלה השונים. השחקנים יוצרים רושם אותנטי של הדמויות, שאותן הם מגלמים, כולל שימוש בעגה המרוקנית, שאפיינה את הגיבורים האמיתיים.

משך ההצגה שעה וארבעים דקות, ומלווים אותה מוזיקה מקורית של אבי בללי וקטעי-וידאו תיעודיים של המחאה. בתום ההצגה נערך דיון, שבו לקחו חלק יוצריה ואחדים מן השחקנים, בהשתתפות הקהל. מצורף וידאו, שמסכם את הדיון.

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים