כותרת
> C;
1/1

אתר האיגוד החדש עלה לאוויר לשימוש חברי האיגוד והציבור הרחב

קרא/י עוד

דמי החברות באיגוד, לשנת 2021 נשארו ללא שינוי.

קרא/י עוד

שד היער- הצגה אקטואלית

המלה ״התנתקות״, שנים רבות לפני שזכתה במחוזותינו למשמעות פוליטית- אקטואלית כל-כך, נחשבה בספרות ובפילוסופיה כמעין בריחה מההתרחשויות היומיומיות אל פסגת השלווה. זוֹ התחושה שמעניק לנו "תיאטרון קרוב", הפועל בפאתי המתחם הגועש והמנוכּר, המכוּנה: התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב.

מאת : צביקה אידלמן

היכולת לגרום לצופה להתנתק מאירועי היום ולהישאב לעולם אחר, שבו אווירה רומנטית וחוסר דאגה למחר שולטים בערבוביה, הוא סוד קסמו של המחזה ״שד היער״, שכתב אנטון צ'כוב כבר במאה ה-19. בין השחקנים בולטים, מצד אחד, אלברט כהן, מוסקו אלקלעי ושמואל וולף הוותיקים, וּמצד שני: מירב שפר, הילה רביב ולירון לבו (בתפקיד ״שד היער״) הצעירים.

תחת שרביטו של ניקו ניתאי התאושש התיאטרון מן השריפה, שכילתה את תכולתו בבניין "מרכזים". במשכנו החדש אתה מגלה מושבים מרופדים ומרווחים, ושוקע לתוך אווירה רומנטית מנומנמת, שהייתה חלק בלתי-נפרד מסדר-יומם של פסאודו-אינטלקטואלים, שהסתופפו בצילם של אנשים אמידים, ובילו את זמנם בזלילה ובשיחה בטלה בטרקלינים ובחיק הטבע. שם נולדו היכרויות בין תיישים זקנים ועלמות בשיא-פריחתן.

שם גם מתגלה המורד התורן, רופא צעיר ואידאליסט, שעימו הם מנהלים ויכוחים לתוך הלילה, והוא, שנאבק בעקשנות על עמדותיו, (הוא מנסה להציל את יערות האיזור מהשמדה), לומד גם ׳להתקפל׳ עם הזמן. ודווקא כשאחד השחקנים מפטיר באירוניה, שמרוב שעמום אפשר פשוט להשתגע, מתרחשת טרגדיה, אך אין בה כדי לעורר את הנוגעים בדבר מאדישותם, והחיים שבים למסלולם.

הביצוע שובה לב, מעורר בנו געגוע לאותו קסם אנכרוניסטי, להתרפקות על עולם גדוש חלומות ואידאות, ששרידים מזוּיפים ממנו עדיין ניתן אולי למצוא בחוגי האצולה השמרנית באירופה. אכן, קלסיקה צ'כובית במיטבה עם ביקורת מרומזת, שליחה לא נס גם כיום.

חברי האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית היו אורחי ״תיאטרון קרוב״ בהצגה. הצילומים באדיבות התיאטרון.

מימין לשמאל: לירון לבו, הילה רביב, שמואל וולף (עומד), שירלי קייזר, יוני זיכהולץ וּמוסקו אלקלעי (עומד)

פסאודו-אינטלקטואלים הסתופפו בצילם של אנשים אמידים, וּבילו את זמנם בזלילה ובשיחה בטלה בטרקלינים ובחיק הטבע.

מימין לשמאל: אורי אברהמי, מירב שפר, אלברט כהן, הילה רביב ולירון לבו

מימין לשמאל: אורי אברהמי, יוני זיכהולץ וּמוסקו אלקלעי

מימין לשמאל: שמואל וולף, אלברט כהן וּמוסקו אלקלעי

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים