כותרת
> C;
1/1

הוקמה ועדה ציבורית מקצועית לגיבוש המלצות לסיקור פיגועים

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

הזמנה לישיבת הנהלה/מועצה ולאסיפה הכללית 10.08.2022

קרא/י עוד

הזמנה להרמת כוסית ומועדון עיתונות 18.09.2022

קרא/י עוד

מועדון העיתונות: "דעת הקהל הפלסטינית" 18.9.2022

קרא/י עוד

80 שנה לטבח באבי יאר- אוקראינה מכירה באחריותה

אתמול (6 באוקטובר 2021) התקיים בבאבי יאר שבקייב שבאוקראינה טקס מרשים ביותר להנצחת 80 שנים ל-33,731 היהודים, שנרצחו במקום תוך 36 שעות בלבד. נשיא מדינת-ישראל, מר יצחק הרצוג, השתתף בטקס הזיכרון, ונטל בו חלק גם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, שבאותו המעמד הכריז על החלת החוק נגד אנטישמיות בארצו; הכרזה שנתקבלה בברכה בידי הנשיא הישראלי.

מאת: אליה צביאל רויטמןלפני ארבע שנים אירחו בקייב ובלבוב הפרלמנט האוקראיני ואיגוד העיתונאים בלבוב משלחת של האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית. באבי יאר היה בין המקומות המרכזיים, שבהם ביקרה המשלחת. חברי המשלחת הדליקו נרות-זיכרון ליד האנדרטה לציון קברי-האחים היהודיים, וקראו את תפילת "יזכור" לזכרם.

היום המקום אינו נראה כאתר-הנצחה. על קבר-האחים הגדול באירופה נבנו מבני-מגורים ופארק מטופח, המשמש לבילוי משפחות וזוגות צעירים. עם-זאת, במקום מתוכנן פרויקט ענקי להנצחת השואה באוקראינה ובכל אירופה, עם דגש על חלקם של הנאצים ושל המקומיים כאחד בטבח היהודים. המרכז אמור להיפתח בשנת 2026.


שנים רבות התכחשו האוקראינים לחלקם בחיסול הקהילות היהודיות בשטחם. "בכל כפר ועיירה יש 'באבי יאר'", נאמר לנו בסתר. הנושא הושתק מטעמים אידיאולוגיים ופוליטיים. האוקראינים מדגישים את הסבל הרב שגרמו להם הגרמנים והסובייטים. "גם אנחנו סבלנו", טענו.


נקווה, שהפרויקט החדש של הנצחת השואה, בנוסף לרצונה של אוקראינה ליחסים הדוקים יותר עם ישראל, יביא לשינוי במודעות לאירועי השואה ולחלקה של אוקראינה בפרק הנורא הזה של ההיסטוריה.

משלחת האיגוד עורכת טקס-זיכּרון בגֵיא-ההריגה בּאבּי יאר

הצילום באדיבות יוסי רוזנמן

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים