כותרת
> C;
1/1

הוקמה ועדה ציבורית מקצועית לגיבוש המלצות לסיקור פיגועים

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

הזמנה לישיבת הנהלה/מועצה ולאסיפה הכללית 10.08.2022

קרא/י עוד

הזמנה להרמת כוסית ומועדון עיתונות 18.09.2022

קרא/י עוד

מועדון העיתונות: "דעת הקהל הפלסטינית" 18.9.2022

קרא/י עוד

שלמה הלל- איש קטן מדור-הנפילים

אתמול (יום ב', 09/02/2021) הלך לעולמו שלמה הלל (97), ממקימי המדינה. בימים אלו, כשהמדינה במצב כאוטי - חברתית וכלכלית - הגעגועים לבני דורו הם גדולים מנשוא. הלל היה מנהיג, שהביט על המדינה במבט מפוכח.

מאת: מאיר חוטקובסקי

צילום: מוטי בן-ארויו

היה לי הכבוד לראיין את שלמה הלל לפני 14 שנים בעבור המגזין כיוון חדש, המיועד לבני הגיל השלישי. הריאיון נערך בדירתו ברעננה זמן קצר לאחר שעקר מירושלים. הלל: "אשתי ואני החלטנו לעבור לרעננה, על-מנת להיות קרובים לבן שלי ולמשפחתו ולשלוש הנכדות הנחמדות שלנו, הגרים באחד מיישובי השרון."

דירתו הצנועה מרוהטת בפשטות. באחת הכונניות נגלית תמונת בתו היפיפייה, ד"ר הגר הלל, היסטוריונית של המזרח התיכון, שהלכה לעולמה בשל מחלה קשה זמן קצר קודם-לכן. גם ספרו המפורסם רוח קדים- לא נפקד מקומו על הכוננית. הלל נמוך-הקומה משרה רוגע. דיבורו שקט וברור, ואין הוא מתחמק מאף שאלה. הוא מתייחס גם לסוגיות קשות ולא נעימות. פעילותו למען המדינה עוד טרם הקמתה ולאחר-מכן כחבר-כנסת ושר לא תסולא בפז. בשנת 1998, בשנת היובל של המדינה, קיבל הלל את פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. עדיין רבים מפעילויותיו טרם קום המדינה אסורות לפרסום.

להלן ציטוטים אחדים מן הריאיון עם שלמה הלל ז"ל, שנערך בביתו ברעננה בשנת 2007. חלק מן הדברים נכונים גם היום, כאילו דבר לא השתנה:


* (האם המדינה בקריסה?-מ.ח.) "חס וחלילה! אנחנו עוברים תקופה לא פשוטה, אני לא מכחיש. אני גם דואב ודואג כמו כולם. בכל תקופה יש ירידות ועליות. אין לי כל ספק, שאנחנו נמשיך. תראה מה עשינו פה: דברים שאי-אפשר להאמין. שוחחנו קודם על ימי טרום המדינה. כשהגעתי לארץ ב-1933, כמה יהודים היינו פה? אולי שלוש מאות אלף. כיום אנו מדינה גדולה וחזקה מכל הבחינות."

* "אין כל ספק בליבי, שיש כיום הרבה מועקה ועוגמת-נפש, אבל אני בטוח שנצא מזה. אנו מדינה חזקה, עם אנשים מסורים, עם הנהגה שיש בה פה-ושם כתמים. אנחנו נתגבר על זה."

* "לפי דעתי, אין תבונה בקיומה של מפלגת גמלאים, כפי שאני חושב שלא צריכות להיות מפלגות סיעתיות. פעם היו מפלגות של עדות-המזרח, כמו הסיעה הספרדית ומפלגת תמ"י. אני חושב, שהיו צריכים למצוא את הפתרונות; שבכל מפלגה צריכים לדעת לכבד את הזקנים, להבטיח להם את הקיום, ולא באמצעות מפלגת גמלאים, מפלגת נשים, מפלגת צעירים. המפלגות צריכות להיות מפלגות אידאולוגיות ולא כיתתיות."

* "זו באמת הייתה זכות בלתי-רגילה להיות עם כל האנשים האלה. כלומר, אם אני חושב על הכנסות השנייה והשלישית עם בן-גוריון, אשכול, שרת, בגין, בדר ומיקוניס, ועוד רבים וטובים שלא כולם היו מהמפלגה שלי- כולם הגיעו לכנסת עם עבר ועם המון זכויות."

* "יש לנו ארץ נהדרת, יש לנו אנשים טובים, יש לנו נוער נהדר! צריך לתקן את הפגמים ולהמשיך קדימה, ולשאוף למה שבן-גוריון היה מכנה 'להיות נס לעמים.'"

לריאיון המקורי, שפורסם ביולי 2007 ב-"כיוון חדש"

שלמה הלל בריאיון ב-2007: "יש לנו ארץ נהדרת!"

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים