כותרת
> C;
1/1

ישיבת-מליאה חגיגית של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

האמנית חנה פלצר: "הפסלים נבראו מעמקי נשמתי". 9.06.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים בשפרעם ביום שלישי ה- 19.7.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים לפורטוגל 27/6/2022 - 4/7/2022 (8 ימים, 7 לילות)

קרא/י עוד

מדינה ללא גבולות

מאז מלחמת ששת הימים בשנת 1967, עם שלם נכנס לאופוריה, לאחר הניצחון הסוחף שלנו על אוייבנו; מאז ועד היום למדינת ישראל אין גבול. לא מדיני, לא מוסרי ולא נורמטיבי. אם נמשיך לטמון ראשנו בחול ולהתעלם מבעיית היסוד, אנו עלולים למצוא עצמנו כורתים במו ידינו את הענף שעליו כולנו יושבים - ״מדינת ישראל״

מאת: יוסי רוזנמן

פורסם: 17.6.2022


לא מעט מדברים על האיום הגדול שמרחף על מדינת ישראל - יש מי שטוען שזו איראן, יש מי שטוען שהם הפלסטינים. אף אחד לא רואה את האיום הגדול ביותר שלנו - שזה אנחנו!


בדם ויזע…

כנגד כל הסיכויים הוקמה מדינת ישראל בלב אזור עויין; מדינה שהצליחה בכל מלחמות המגן, לשמור על הבית של העם היהודי. שבע מלחמות, ועוד אחת בלתי פוסקת כנגד אלו שעדיין מנסים לכלותנו, ולמרות הכל - שום דבר לא הצליח למנוע מאיתנו להפוך את הארץ האהובה שלנו, שאינה ברוכה במשאבי טבע - למעצמה כלכלית גדולה וחזקה. עם זאת, בתוך עצמנו, אנחנו חיים במדינה שסועה ומדממת, שכל שונאינו, המבקשים את רעתנו, ממתינים לרגע בו יוכלו לממש את זממם ולהשמידנו.
לאחר ארבע מערכות בחירות בתוך שנתיים, כשקמה סוף סוף ממשלה, אמנם ממשלה עם רוב דחוק שקשה לעיכול, אבל עדיין היה רוב. הבעיה היא במי שהודחו מהממשלה לאחר שנים רבות של שלטון, באלו שסרבו להכיר בתוצאת הבחירות ואף סרבו לפנות לראש הממשלה בתוארו. כאשר מנהיג עם עשרות מנדטים לא מבצע את המחווה הסמלית הבסיסית שמוטלת עליו ומחליט לפגוע בקודש הקודשים של ה״דמוקרטיה״ באבן היסוד לקיומה של המדינה, מנהיג אופוזיציה שמחליט לבטל כל הצעת חוק, גם אם זה חוק שהוא עצמו מאמין בו, חוק שאמור לשמור על תושבים רבים שחיים כאן. ראש אופוזיציה שמעוניין בקיום החוקים, אך לא בטובתם של המתיישבים שנמצאים בחלקים גדולים של מה שמכונה ״השטחים״.
עד כה כל ממשלה שקמה, לא אזרה אומץ להחיל את הסיפוח על אותם ״שטחים״ שבמחלוקת - אין ספק שתפקידה של האופוזיציה וזכותה המלאה היא לנסות להפיל את הממשלה, אך לא ייתכן כי היא תמנע העברת חוקים שתואמים את השקפתה, את הביטחון הלאומי ואת האינטרס הציבורי. שיתוק פעולות הממשלה אינו כלול באמנה החברתית שעליה מבוסס המשטר הדמוקרטי.


נתון קשה לעיכול…

מזה זמן שהשיח הישראלי מתאפיין בחוסר סובלנות שמלווה באלימות מילולית כלפי מי שחושב אחרת. כנסת ישראל שאמורה להוות דוגמה ומופת, הפכה להיות ההיפך הגמור; מזה זמן, מהווה הכנסת דוגמה שלילית שמחלחלת לתוך החברה הישראלית. הקיטוב איננו בין התפיסה הסוציאליסטית לקפיטליסטית, הקיטוב איננו בין ליברלים לשמרנים, הוא גם איננו בין שמאל לימין, כפי שנהוג לחשוב. הקיטוב האמיתי, יסודו בתפיסה הבסיסית של מהות ״המדינה היהודית״. מאז הקמת המדינה - שני הדיונים המרכזיים שנותרו ללא הכרעה הם: נושא הדת והמדינה וגבולות המדינה. המחלוקת הפוליטית בנושא דת ומדינה, מנעה יצירת חוקה למדינה. גבולות המדינה היו מסומנים אך לא ברורים. בשנת 1967 נושא גבולות המדינה עלה מדרגה - מדינת ישראל נותרה ללא גבולות כלל. ממשלות ישראל במשך 55 שנה, גם מהימין וגם מהשמאל, למעט סיפוח ירושלים ורמת הגולן, לא הגדירו מעולם את אזור יהודה ושומרון ורצועת עזה כגבול. כיום חיים במדינה שלושה דורות שאינם מכירים מציאות אחרת - יהודים ולא יהודים כאחד. מאז יוני 1967, אנו חיים במדינה שהממשלות בה בחרו שלא לקבוע בשום צורה יעדים ומטרות לגבי אותם ״שטחים״. והשאלה שנשאלת: כיצד אנו רוצים לראות את ישראל בעוד 30 שנה? אף פוליטיקאי לא מוכן להציב יעד ומטרה; מנהיגי המדינה לדורותיהם נמנעו מלקבל החלטה בנושא רגיש זה, אם מתוך חשש של לקיחת אחריות לויתור על חלק מארץ ישראל השלמה, ואם מתוך חשש לאובדן החזון הציוני של ״מדינה יהודית״.


בקטנה

כל אדם שמגדיר עצמו ציוני, ברור לו שמדינה שאין בה רוב מוחלט של יהודים, היא פגיעה בחזון הציוני. כיום שוכנים בין הים התיכון לירדן: יהודים ציונים, יהודים לא ציונים, וגם מי שאיננו יהודי. האשליה שיגיע היום ויימצאו את אותם לא יהודים שיסכימו להיות מופלים וללא זכויות שוות לשולט היהודי, זו יותר מהזיה. חשוב שנבין - אין דבר בעולם שיכול למנוע מכל אדם באשר הוא אדם, לשאוף ולהשתמש בכל האמצעים למען החירות והשוויון. לכן, למילה ״גבול״ (תרתי משמע), קיימת חשיבות רבה בכל שקשור ב״מדינה״. חוסר סימון גבולות ברורים, מוביל גם לטשטוש הגבולות המוסריים והנורמטיביים. אי סובלנות והקשבה לדעה של האחר, פגיעה בשומרי הסף והאלימות על כל סוגיה; כל אלה הם רק חלק מאובדן ה״גבול״, שנובע מחוסר הרצון לגעת בבעיה האמיתית של - ״מדינה ללא גבולות״.

לכתבה כפי שהתפרסמה ב״יבניתון״, גיליון מספר 1604, 17.6.2022.

הגבול בין ישראל לירדן, מעל נהר הירדן, 10 ק"מ דרומית לכנרת.

צילום: ניקי דוידוב

 

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים