כותרת
> C;
1/1

הוקמה ועדה ציבורית מקצועית לגיבוש המלצות לסיקור פיגועים

קרא/י עוד

בני 80 ומעלה פטורים מלחכות בתור בנתב"ג

קרא/י עוד

הזמנה לישיבת הנהלה/מועצה ולאסיפה הכללית 10.08.2022

קרא/י עוד

הזמנה להרמת כוסית ומועדון עיתונות 18.09.2022

קרא/י עוד

מועדון העיתונות: "דעת הקהל הפלסטינית" 18.9.2022

קרא/י עוד

סיור עיתונאים בעקבות לוחמי תש״ח

סיור של עיתונאי האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית בהרי-ירושלים, בעקבות לוחמי תש"ח, שהתקיים בשלושה ביוני 2021, היה חוויה משותפת, חברתית ומשכילה, באתרי מורשת, שהשאירו את רישומם העז על משתתפי הסיור.
תזמון הסיור היה מעולה! הוא התקיים שלושה ימים לאחר שהוחלט רשמית, שאין חובה לעטות את 'מסיכות הקורונה' במקומות סגורים. היה זה מפגש של 'משפחת חברי האיגוד', שלא התראו קרוב לשנתיים. מזג-האוויר שיחק לידינו- היה נעים ויבש.

מאת: מאיר חוטקובסקי

על-אף משבר הקורונה, ועדות האיגוד לא הפסיקו את פעילותן. חלק ממפגשיהן התקיימו בזום, ואחרות- במפגשים פנים-אל-פנים, עם שמירה קפדנית על הוראות משרד הבריאות.


הסיור, שאותו הפיקה ועדת האירועים בראשותו של ראובן דורון, היה מאורגן למופת, רבות תודות לחבר הוועדה אורי מלץ, מורה-דרך, בעל אתר "מלון" (https://www.malon.co.il/); מומחה לטיולי ארץ-ישראל, בעיקר באזור ירושלים. הסיור אורגן כך שהאתרים, שבהם ביקרנו, היו סמוכים האחד לשני, ולכן לא בזבזנו זמן רב בנסיעות. 43 משתתפי הטיול (חלקם בני/בנות-זוג של חברות/חברי האיגוד) הרעיפו שבחים על מארגניו.

הסיור החל ביקב של מנזר השתקנים בלטרון ובסיפור של חציבת מנהרה בסלע, המובילה מהחוץ עד למנזר עצמו, ושדרכה נמלטו הנזירים במלחמת ששת-הימים מאימת הלגיונרים הירדניים, והסגירו עצמם לחיילי צה"ל. בעת הפסקת ארוחת-הבוקר בחצר המנזר הצטרף אלינו דובר הנזירים, ונתן סקירה היסטורית על הקמתו.

מוזיאון החאן בשער-הגיא היה הבא בתור. הוא חדש ומרשים מאוד, וניתן ללמוד מהמצגות האור-קוליות שבו על הקרבות שהתחוללו במלחמת תש"ח. בחדרי המוזיאון, המחולקים על-פי נושאים, נשמעים סיפורי הלוחמים, מלווים בצילומים ובסרטונים אותנטיים, על חוויותיהם בקרבות. מאוד מרגש.

מבאב-אל-וואד (שער-הגיא) שמנו פעמינו לאנדרטת פורצי הדרך לירושלים. סיפור האנדרטה מדהים: משתתפי הסיור (רובם-ככולם) שמעו לראשונה על מסכת-התלאות של הקמת האנדרטה ועל הקשיים של ועדת התחרות לבחור הצעה, שתהא מקובלת על כולם. פרט נוסף, שהוסיף נופך מעניין, הוא מיקום האנדרטה- היא נבנתה על שטח פרטי, מבלי שהוועדה להנצחת החייל במשרד הביטחון הייתה מודעת לכך.
האנדרטה נחנכה ב-1967, והיא נראית למרחוק, ומשתלבת יפה בקו-הרקיע. אתר ראוי לזכרם של הלוחמים שנפלו בקרבות של פריצת הדרך לירושלים.


בהגיע מועד ארוחת-הצהרים, נעשתה אתנחתא באחת המסעדות שבאבו-גוש.

הסיור הסתיים בביקור בבית-העלמין בקריית-ענבים, שבו קבורים רבים מהרוגי קרבות תש"ח. המתחם מתוחזק להפליא, ומכבד את הנופלים. הניקיון מופתי (נדיר בבתי-עלמין אחרים), ויש שפע של צמחייה מטופחת.

ברוך שמולביץ, מדריך-טיולים מוערך, התלווה בהתנדבות לסיור, וסייע למלץ בהסברים באתרי הביקור.

ההנאה של משתתפי הסיור הייתה מושלמת. בסיום הסיור הודתה נציגת החברים בחום להנהלת האיגוד, לוועדת האירועים ולמדריכים, על החוויה המשותפת, החברתית והמשכילה, באתרי מורשת, שהשאירו את רישומם העז על משתתפי הסיור.

סרטון מהסיור

עוצב ונבנה ע"י יאלו עיצוב ובניית אתרים